У Києві відбулася презентація трьох документальних стрічок про шістдесятників
У Києві до Дня українського політв’язня та 50-річчя хвилі масових арештів українських дисидентів радянською владою презентували стрічки про життя і творчість шістдесятників Івана Дзюби, Надії Світличної та Михайлини Коцюбинської.
Про це повідомляє Укрінформ.
12 січня виповнилося 50 років від хвилі масових арештів українських дисидентів радянською владою у 1972 році, які в самвидаві назвали “великим погромом”. А з 1975 року з ініціативи В’ячеслава Чорновола дисиденти почали відзначати 12 січня як День українського політв’язня.
Український інститут національної пам’яті спільно з “Історичною правдою” до цієї дати презентували продовження документального циклу про українських дисидентів.
Стрічки розповідають про долі трьох людей з одного середовища київських шістдесятників – Івана Дзюби, Надії Світличної та Михайлини Коцюбинської, які опинилися в епіцентрі репресій у 1972 році.
“Звичайно, в цих коротких фільмах ми не змогли показати всі етичні та інші вибори, які постали перед цими людьми в житті, але ми намагаємося подати інформацію візуально. Бо зараз є час не тих, хто читає, а тих, хто дивиться. Відповідно, ми вкладаємо у відеоконтент інформацію про людей, які жили й боролися”, – сказав ведучий документального циклу, засновник і головний редактор “Історичної правди” Вахтанг Кіпіані.
До роботи над проєктом долучився і Музей шістдесятництва.
“Для кожного з цих фільмів нам було що підказати й надати матеріали, які буквально заграли у відеоматеріалі. Аматорські чорно-білі знімки завдяки технологіям “оживають” у фільмах, і це ніби вириває цих людей з пітьми історії до нашого сьогодення. Це чудова художня знахідка”, – вважає завідувачка музею Олена Лодзинська.
Заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак зауважив, що і сьогодні українських громадян ув’язнює той же окупаційний режим.
“Цей день (День українських політв’язнів. – Ред.) є не лише приводом нагадати про минуле. На жаль, він не втрачає прикрої актуальності. Адже сьогодні близько 130 українців, кримських татар – громадян України є політв’язнями того ж окупаційного режиму. Пам’ятаючи історію, ми не маємо забувати, що ціна окупації й несвободи – це завжди тюрми, табори, ув’язнення”, – наголосив Тиліщак.
Усі фільми з циклу доступні на ютуб-каналі Українського інституту національної пам’яті за посиланням.