Пресконференція УГСПЛ “Рівні можливості не для всіх: ЦВК не може забезпечити таємницю голосування для людей з інвалідністю по зору”

Дата та час події: 13 Вересня 2021, 14:00
A+ A- Підписатися

13 вересня, о 14.00, у приміщенні пресцентру Українського кризового медіацентру відбудеться пресконференція Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) “Рівні можливості не для всіх: ЦВК не може забезпечити таємницю голосування для людей з інвалідністю по зору”.

За останні кілька років Кабінет Міністрів України та Центральна виборча комісія зробили низку кроків, щоб забезпечити рівні можливості всіх виборців узяти участь у голосуванні. Зокрема, створено робочу групу з питань забезпечення реалізації і захисту виборчих прав осіб з інвалідністю; затверджено критерії доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщень, що надаються для організації виборчих дільниць; встановлено вимоги до приміщень дільничних виборчих комісій і приміщень для голосування та нормативи їхнього облаштування; адаптовано для осіб з порушеннями здоров’я форму і текст плакатів, що роз’яснюють порядок голосування, тощо.

Однак жоден з нормативно-правових документів не визначає критеріїв розумного пристосування для забезпечення таємного голосування виборців. Під розумним пристосуванням розуміємо внесення, коли це потрібно в конкретному випадку, необхідних і відповідних модифікацій та коректив, що не становлять непропорційного чи невиправданого тягаря для цілей забезпечення реалізації або здійснення особами з інвалідністю нарівні з іншими всіх прав людини й основоположних свобод.

Після численних спроб отримати роз’яснення з цього приводу було ухвалене рішення розв’язати питання в судовому порядку. Позивачем виступив Богдан Мойса, який є особою з інвалідністю із зору (І група інвалідності). Стан його здоров’я фактично унеможливлює реалізацію права на голосування, адже за тих умов, що наразі забезпечено для осіб з порушенням зору, єдина можливість проголосувати – це скористатися допомогою сторонньої особи, але в такому разі позивач має сумніви щодо дотримання таємниці голосування та дійсної реалізації його волевиявлення.

Чоловік заздалегідь звернувся до Центральної виборчої комісії, щоб отримати інформацію про можливість реалізації свого права на голосування. Проте жодного пояснення, як можна таємно проголосувати, він не отримав.

18 серпня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправною бездіяльність ЦВК щодо неухвалення Порядку забезпечення розумним пристосуванням (допоміжними засобами) для голосування особами з порушенням зору.

Окрім цього, суд зобов’язав ЦВК розробити та затвердити Порядок забезпечення розумним пристосуванням (допоміжними засобами) для голосування особами з порушенням зору.

Спікери:

Максим Щербатюк, програмний директор УГСПЛ.

Вікторія Петрук, адвокат громадської приймальні УГСПЛ у м. Києві.

Богдан Мойса, позивач, аналітик УГСПЛ.

Тетяна Герасимова, менеджерка проєктів Fight For Right.

Теми для обговорення:

Права людей з інвалідністю в діяльності УГСПЛ. Тенденції в сучасній Україні.

Робота ЦВК із забезпечення прав людей з інвалідністю по зору: проблеми та досягнення.

УГСПЛ vs ЦВК: стратегія захисту та аналіз рішення Окружного адміністративного суду міста Києва.

З питань акредитації чи інтерв’ю учасників пресконференції звертатися до Максима Петрова (095-483-48-45, m.petrov@helsinki.org.ua).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter