Громада Криму просить надати політв’язню Володимиру Балуху звання “Герой України”
Близько тридцяти осіб підписали заяву до Петра Порошенка з проханням надати незаконно засудженому Володимиру Балуху звання “Герой України”. Чоловік вже четвертий рік бореться з російською репресивною системою у Криму. Серед підписантів – правозахисники, бійці АТО, журналісти, представники духовенства, громадських організацій та кримськотатарської спільноти.
Про це сьогодні повідомили учасники прес-конференції “Справжні і фальшиві герої: яких кримчан насправді має вшановувати Україна” у Києві, передає кореспондентка Центру інформації про права людини.
Підтримати звернення пропонують й небайдужим громадянам.
Крім того, учасники заходу закликали президента та уповноважених держслужбовців уважніше ставитися до того, кому надається звання “Герой України”, аби не дискредитувати його важливість, цінність та символізм.
За словами Тетяни Печончик, голови Центру інформації про права людини, переважна більшість тих, кому таке звання було надане до 2014 року, привітали окупацію Криму Росією.
“Серед них, наприклад, Февзі Якубов, ректор Кримського державного інженерно-педагогічного університету. Він закликав кримськотатарську молодь не брати участь в діях українських організацій. Або Микола Бойко, який очолював та після окупації продовжив очолювати комбінат “Масандра”. В інтерв’ю у травні 2014 року він сказав: “По духу мы россияне, и, конечно, есть эйфория. Мы счастливы, что вернулись на родину”, — говорить експертка.
За її словами, наразі “Героями України” у Криму є дев’ять осіб та з них лише двоє це звання отримали після Євромайдану – Решат Аметов (активіст, викрадений та знайдений мертвим зі слідами жорстоких катувань) і Сергій Кемський (загинув від кулі снайпера на вул. Інститутській 20 лютого 2014 року).
Натомість, як наголосила Дар’я Свиридова, експертка Української Гельсінської спілки з прав людини, Україна має зайняти позицію щодо визначення та вшанування справжніх героїв. Таким, на думку учасників прес-конференції, є Володимир Балух.
“Ця людина гідна за життя отримати звання “Герой України”. Володимир є символом спротиву України в Криму. Як він сам, так і його родина потребують державної підтримки”, — зауважила Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи.
Водночас Олександр Удовиченко, заступник прокурора Автономної Республіки Крим, повідомив, що наразі ведеться кримінальне провадження щодо представників правоохоронних органів, які незаконно переслідують Володимира Балуха на території Криму:
“Двом колишнім співробітниками СБУ України, які зрадили присягу і стали працівниками ФСБ, вже повідомлено про підозру у даному провадженні. Вони вже оголошені у міжнародний розшук. Стосовно Олександра Баталіна, який також має звання “Герой України”, до суду вже скероване кримінальне провадження за статтею про державну зраду. В полі зору прокуратури знаходиться й Микола Бойко”.
Сьогодні репресовані окупаційною владою не можуть захистити свої права та права своїх родин. Так вважає Андрій Щекун, генеральний директор ДП “Національне видавництво”. Він упевнений, що Україні потрібно перейти до реальної підтримки політв’язнів, для цього – розробити відповідний закон.
“У нас є Міністерство з питань тимчасово окупованих територій, треба із законодавчою ініціативою звернутися до депутатів, до Мустафи Джемілєва. Адже репресії стосуються не тільки Балуха, переслідують також й багатьох кримських татар”, — зазначив Щекун.
Нагадаємо, що 16 січня 2018 року “суддя” Олена Тедеєва незаконно засудила Володимира Балуха до 3 років та 7 місяців позбавлення волі. Також його зобов’язали сплатити штраф у розмірі 10 тисяч рублів. Наразі стосовно чоловіка відкрито ще одну кримінальну справу за “дезорганізацію роботи виправних закладів”. Правозахисники упевнені, що Володимира Балуха переслідують за його відкриту проукраїнську позицію, а сам вирок є незаконним.