Західні експерти занепокоєні присягою представників “Національних дружин” у Києві

Дата: 31 Січня 2018
A+ A- Підписатися

Гучна поява громадськості організації “Національні дружини” і її декларації, можливо, — справдження прогнозів про проблеми, з якими українське суспільство зіштовхнеться після розширення діяльності крайньоправих організацій з протистояння Росії на активнішу громадсько-політичну роль.

Про це у “Твіттері” заявив Арік Толер, провідний дослідник проекту BellingCat з питань Східної Європи та Євразії і провідний цифровий дослідник з питань Євразії у Digital Forensic Research Lab, пише УНІАН.

Як відомо, у неділю 28 січня у Києві на території Косого капоніра Київської фортеці партія “Національний корпус” влаштувала присягу понад 600 представників “Національних дружин”, за їхнім формулюванням, “українській нації”.

Представники організації кажуть, що “допомагають правоохоронним органам там, де у них не доходять руки” і діятимуть в рамках закону. Представники корпусу “Азову” відомі, зокрема, акціями проти “стихійних наливайок” та салонів гральних автоматів. 

“Це організація, метою якої є забезпечення порядку на вулицях українських міст. Особовий склад організації — це колишні учасники бойових дій, патріотична молодь та небайдужі громадяни, що поділяють наше прагнення покращити безпекову ситуацію”, — йдеться на сторінці “Національних дружин”.

Сама організація існує вже майже рік. У ній твердять, що її “загони” присутні у 18 областях.

“Всі статті, написані за останні три роки, про потенційні проблеми для українського суспільства після повернення “додому” крайньоправих груп, подібних до “Азову”, можливо, справджуються”, — пише Арік Толер.

“Сотні неонацистів пройшли столицею України, Києвом, де стільки зусиль доклали, щоб переконати, що українські неонацисти є вигадкою російської пропаганди. Уряд реально повинен розібратись з ситуацією”, — пише у мережі Twitter авторитетний дослідник російських мереж впливу у Європі та крайньоправих політичних рухів Антон Шеховцов, експерт дослідницького інституту Institute for Human Sciences (Австрія).

“Це справді лякає і матиме вплив на безпеку меншин у Києві: “Азов” щойно сформував крайньоправе ополчення для патрулювання вулиць Києва, щоб захищати “український порядок”. Поліція брала у цьому участь і схоже не проти паралельних владних структур. Це просто жахає”, — пише у мікроблозі правозахисник-дослідник крайньоправих рухів та навколофутбольного насильства Павло Клименко, який неодноразово ставав об’єктом нападок з боку українських націоналістів.

Анкеті для вступу в організацію претендентів запитують, зокрема, чи мають вони легальну зброю

При цьому, Клименко зазначив, що настільки гучна заявка “Національних дружин” на роль паралельної силової структури не збігається із підтримкою політичної сили “Азову” серед українців.

“При тому, очікується що крайньоправі на виборах, та “Азов” зокрема, не отримають підтримки і 5% виборців. Вони контролюють політику на рівні вулиць та розбудовують свої структури, маючи непропорційно великий вплив на молодь. Саме це викликає жах у довготерміновій перспективі”, — пише Клименко.

Своє занепокоєння висловив і Богдан Белей з дослідницького центру Belfer Center (США), який підкреслив, що заява “Національних дружин” про готовність, без вагань, застосовувати силу не є заспокійливою. При цьому, Белей відзначив, що на ділі “Національні дружини”, можливо, не здійснюватимуть реального патрулювання вулиць і обмежаться власне гучним “піаром”.

“Більш ймовірно, що вони будуть працювати по конкретних завданнях. Це дає їм змогу до міри дистанціюватись, ту саму можливість отримує і держава, яка не наважується протидіяти їм напряму”, – пише він у мережі Twitter. 

Нагадаємо, 30 січня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що не допустить роботи парамілітарних утворень.

“Є лише одна монополія на застосування сили — державна: Національна гвардія, Національна поліція, ЗСУ. Всі інші парамілітарні утворення, які намагаються себе позиціонувати на вулицях міст, не є законними”, — каже він.

“Я, як міністр, не дозволю, щоб були паралельні структури, які намагаються на вулицях поводитися як альтернативні мілітарні формування”, — додав керівник МВС.

У середу керівники “Національних дружин” мають пояснити ЗМІ, “хто вони, яка їхня мета і кому вони заважають”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter