Українська влада має розслідувати атаки на учасників акції за права жінок – Freedom House
Freedom House закликає негайно розслідувати напади на учасників акцій за права жінок 8 березня.
Про це йдеться в заяві організації.
“Замість того, щоб захистити громадян від насильства та знайти і покарати винних, у неправомірному використанні державних символів натомість звинуватили організаторку київського зібрання. Влада має негайно провести розслідування всіх випадків насилля проти мирних учасників та учасниць демонстрацій, гарантувати їхні безпеку та захист, а також притягнути до відповідальності винних у вчиненні насильства”, – зазначив директор європейських та євразійських програм Freedom House Марк Берендт.
8 березня в чотирьох містах України учасниці та учасники публічних акцій до Міжнародного дня боротьби за права жінок проти насильства та дискримінації стали жертвами насильницьких нападів. Постраждалих били, обливали фарбою та зеленкою, розпиляли в очі перцевий газ і відбирали плакати, з якими вони вийшли на акцію. Як зазначає Freedom House, “поліція спостерігала з байдужістю, в той час як праві групи нападали на мирних учасників Маршу, а подекуди навіть допомагала нападникам виривати постери з рук протестуючих”.
“У деяких випадках, як в Ужгороді, напади на учасників демонстрацій продовжилися навіть по закінченню Маршу в очевидній спробі залякати учасників від подальшого подання скарг до поліції. Багато учасників продовжують отримувати погрози і бояться звертатися за допомогою до правоохоронців”, – йдеться в заяві.
Правозахисники також додають, що цього місяця в державний реєстр внесли три кримінальні справи: дві за статтею “хуліганство” (у Києві та Ужгороді) та одна через порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності або релігії (Ужгород). Водночас проти організаторки Київського Маршу жінок та голови неурядової організації “Insight” Олени Шевченко відкрили “надуману” адміністративну справу за статтею 185-1 Кодексу про адміністративні правопорушення України за нібито неправомірне використання державного символу.
Раніше активісти у Львові та Ужгороді повідомили про низку нападів на учасників акцій 8 березня, які відбулися після їх завершення. За інформацією Феміністичної майстерні, у Львові в результаті нападів після маршу “Сестринство. Підтримка. Солідарність” постраждали щонайменше п’ятеро осіб.
У Amnesty International Україна заявили, що українська держава стрімко втрачає монополію на насильство, функції якої самовільно перебирають на себе радикальні угрупування.