Експерти ООН з насильницьких зникнень відвідають Україну в червні
Робоча група ООН з насильницьких чи недобровільних зникнень відвідає Україну з 11 до 20 червня 2018 року.
Про це Центру інформації про права людини повідомили у відділі із зв’язків із пресою ООН.
Згідно з повідомленням, експерти вивчатимуть заходи, вжиті державою з метою недопущення та викорінення насильницьких зникнень, у тому числі питання, що стосуються правди, справедливості та компенсації жертвам, і збиратимуть інформацію про відповідні випадки.
Робоча група проведе зустрічі з посадовими особами держави, родичами осіб, що зникли, представниками організацій громадянського суспільства, відповідними агентствами ООН та ін.
Делегація, яка складається із заступника голови пана Тай-Унг Баїка, пана Генрікаса Мікевічуса та пана Лусіано Хазана, відвідає Київ та інші частини країни.
Наприкінці візиту, 20 червня, о 12:00 делегація проведе прес-конференцію в Українському кризовому медіа-центрі (Київ, вул. Хрещатик, 2, Український дім).
Остаточна доповідь за результатами візиту буде представлена Раді ООН з прав людини в Женеві у вересні 2019 року.
Робоча група з насильницьких та недобровільних зникнень складається з п’яти незалежних експертів з усіх регіонів світу. Голова-доповідач – пан Бернар Дюхейм (Канада), Заступник голови – Тай-Унг Баїк (Корея); інші члени: пані Хуріа Ес-Сламі (Марокко), пан Лусіано Хазан (Аргентина) та пан Генрікас Мікевічус (Литва).
Робоча група була створена Комісією ООН з прав людини в 1980 році з метою допомоги родинам у встановленні долі та місцезнаходження родичів, що зникли. Вона намагається створити канал комунікації між родинами та відповідними державами для забезпечення розслідування конкретних випадків з метою встановлення місцезнаходження осіб, які шляхом зникнення були залишені без захисту закону.
Робоча група продовжує займатися випадками зникнень до моменту їхнього вирішення. Вона також надає допомогу в імплементації державами Декларації ООН про захист всіх осіб від насильницьких зникнень.
Точна кількість зниклих внаслідок бойових дій на Донбасі лишається невідомою. УВКПЛ з посиланням на відкриту базу даних Нацполіції повідомляє про 1476 зниклих безвісти в зоні конфлікту. Ці дані відносяться до періоду із середини квітня 2014 року по 15 серпня 2017 року.
Однак статистика Нацполіції для Громадської платформи моніторингу імплементації Нацстратегії у сфері прав людини показує, що кількість порушених справ значно більше, ніж зниклих людей із бази Нацполіції.