Зранку 24 квітня члени “Спільноти Оленівка” почнуть безстрокове голодування на Майдані у Києві
24 квітня о 9:30 на майдані Незалежності члени громадської організації “Спільнота Оленівки” розпочнуть безстрокове голодування. Їхня основна вимога – повернення важко поранених “азовців”, які постраждали від теракту в Оленівській колонії. Окрім цього, родичі наполягають на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським, а також просять депутатів ВР ухвалити законопроєкт №10188 про вшанування загиблих у Волноваській колонії.
Про це виданню ZMINA розповіла членкиня ГО “Спільнота Оленівки” Анна Лобова.

За її словами, “Спільнота Оленівки” наполягає на негайному обміні полонених захисників “Азовсталі”, які постраждали під час спланованого росіянами теракту у Волноваській виправній колонії №120 в Оленівці. Захід триватиме доти, доки вимоги протестувальників не будуть виконані в повному обсязі.
“Третій рік оборонці Маріуполя після спланованого теракту та отримання важких поранень чекають на медичну допомогу у російських в’язницях. Ми вимагаємо зустрічі з президентом України, а також ухвалення нашими депутатами законопроєкту про день пам’яті загиблих в Оленівці в ніч на 29 липня військовополонених “, – розповідає активістка.
У разі повітряної тривоги організатори акції спускатимуться на станцію метро “Хрещатик”, а ночуватимуть у переході на майдані Незалежності.
“На майдані ми поставимо намет. Медиків постійно не буде. За необхідності викликатимемо “швидку”. Щодо води, то деякі запаси беремо з собою, а далі вже будуть допомагати знайомі на місці”, – пояснює Лобова.
Анна не розголошує кількість учасників безстрокового голодування на майдані через тиск представників СБУ та роботодавців.
“СБУ веде свою роботу і створює умови, щоб люди не їхали на акцію. Вони викликали організаторів на розмову. Зараз ми стикаємось з тим, що деяким родинам відмовляють в заздалегідь погодженій відпустці своїм коштом. Створюючи умови, коли люди мусять або звільнитися з роботи, або поїхати до Києва і боротися за права своїх рідних. Іншим змінюють робочий графік з позмінного на щоденний без права відпустки власним коштом”, – обурюється активістка.
Лобова наголошує, що ще 26 березня 2025 року організатори акції попередили про безстрокове голодування на майдані представників Київської міської адміністрації, МВС та СБУ.
Як відомо, українські та іноземні експерти майже похвилинно відновили хронологію подій в Оленівській колонії в ніч з 28-го на 29 липня 2022 року. У цьому їм допомогли свідчення очевидців злочину та матеріали журналістських розслідувань.
У липні 2022 року адміністрація пенітенціарної установи почала нашвидку переобладнувати в барак один з виробничих цехів. 27 липня окупанти протягом дня заносили до приміщення матраци та подушки, хоча воно ще не було готове для заселення. А 28 липня близько 200 українських захисників перемістили до цього барака, де навіть спальні місця не були належним чином обладнані. Самі ліжка поставили настільки щільно, що пересуватися між ними можна було лише боком. Це стало причиною того, що велика кількість постраждалих полонених так і не змогла врятуватися з барака, який палав.
Увечері 28 липня 2022 року під час шикування військовополонених був присутній чоловік з позивним “Охотнік”, особу якого так і не вдалося встановити. З його появою посилилися знущання та тортури щодо українців.
Того ж дня охорона пішла з барака, а українським оборонцям заборонили виходити з приміщення. За ними наглядав черговий з-поміж військовополонених.
Приблизно о 23:00 – 23:30 захисники почули, як у безпосередній близькості до території колонії працює РСЗВ “Град”. Тоді ж у бараці пролунали два вибухи. На думку більшості опитаних, постріли з “градів” були невипадковими й мали на меті заглушити звуки вибухів у бараці.
Як стверджують правозахисники, характер пошкоджень барака та травми, які отримали військовополонені, свідчать про вибухи, які, найімовірніше, були наслідком пострілу з термобаричної зброї типу “Шмель”. У приміщенні внаслідок цього спалахнула настільки сильна пожежа, що температура в епіцентрі вибуху могла сягати півтори тисячі градусів. Унаслідок вибуху загинули щонайменше 53 полонених, з них девʼятеро – через ненадання своєчасної медичної допомоги.
Тоді ж адміністрація колонії заборонила в’їзд на її територію карет швидкої допомоги, які приїхали на виклик. Також окупанти забороняли українським військовим медикам, які утримувалися в Оленівській колонії, надавати допомогу потерпілим.
Нагадаємо, представники Офісу генпрокурора 29 липня 2022 року, після нічного теракту росіян, до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли відомості за фактом обстрілу військовими РФ колишньої виправної колонії в селищі Оленівка на Донеччині за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 438 Кримінального кодексу України – про порушення законів та звичаїв війни.
Співробітники Головного слідчого управління СБУ під час досудового розслідування провели комплексну експертизу зброї та слідів і обставин її використання. За висновком експертизи, вибух на території колонії спричинено внаслідок застосування реактивного термобаричного гранатомета.
В Офісі генпрокурора поінформували, що за результатами проведених судових молекулярно-генетичних експертиз з-поміж загиблих унаслідок вибуху в Оленівці в ніч із 28-го на 29 липня 2022 року, чиї тіла вдалося повернути на підконтрольну Україні територію, ідентифікували 33 особи.
Триває ідентифікація інших 24 повернутих тіл, які могли перебувати в цій колонії.
Також серед повернутих на підконтрольну Україні територію як потерпілих опитали 13 військовослужбовців – ексв’язнів колонії, де стався вибух.
СБУ повідомила про підозру двом громадянам України – Сергію Євсюкову та Дмитру Нейолову, які обіймали посади начальника та першого заступника начальника установи, створеної угрупованням “ДНР” на базі колонії. Їм інкримінують жорстоке поводження з військовополоненими, поєднане з умисним убивством, вчиненим за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 КК України). Також у СБУ розповіли, що в листопаді 2022 року обох окупантів зняли з “посад”, наразі вони переховуються на тимчасово окупованій частині Донеччини.
На сайті президента 11 липня 2023 року опублікували петицію з проханням започаткувати на державному рівні дні скорботи та вшанування пам’яті захисників, страчених унаслідок теракту в колонії №120 смт Оленівка. Її ініціювала Марія Алєксєєвич, представниця громадської організації “Спільнота родин Оленівки”. Петиція набрала понад 25 тисяч голосів, однак відповіді президента досі немає.
Розслідувати злочин, скоєний окупантами в Оленівці, можуть лише дві міжнародні інституції – Європейський суд з прав людини та Комітет з прав людини ООН. Перша не діє, оскільки минуло багато часу після теракту, а в другої немає процедури скерування місій до місця подій для встановлення фактів трагедії. Комітет розглядає надані йому документи та вирішує, чи держава, на території якої стався злочин, дотрималася взятих на себе зобов’язань.