Зеленський підписав закон про правову допомогу постраждалим від злочинів на ґрунті ненависті: за що критикують документ?
Президент Володимир Зеленський підписав закон, що розширює право на безоплатну вторинну правову допомогу для постраждалих від злочинів, скоєних на ґрунті ненависті, втім не дає такого права постраждалим від злочинів, скоєних за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.
Про це розповіли у Верховній Раді.
Підписаний закон набуде чинності за рік після того, як скасують воєнний стан.
Документ готували в межах рекомендацій Єврокомісії про прогрес України для інтеграції в ЄС. Автори не пояснювали, чому не внесли до ініціативи згадку про злочини, скоєні за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, хоча таку рекомендацію надавали європейські експерти.
У ЄС наполягали, що держава має визнавати сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність як обтяжувальні обставини під час визначення відповідальності за злочини, а також посилити систему правової допомоги для ефективної протидії злочинам на ґрунті ненависті.
Ба більше, в уряді готували законопроєкт, посилаючись на Стамбульську конвенцію, де серед іншого йдеться саме про захист від дискримінації за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.
Координатор з політики та законодавства Національного ЛГБТІ-консорціуму #LGBTI_PRO Святослав Шеремет у коментарі ZMINA казав, що уряд не виконав рекомендації ЄС належним чином та фактично поставив постраждалих від злочинів на ґрунті гомофобії чи трансфобії в нерівне становище, якщо порівнювати їх з іншими категоріями потерпілих.
Нагадаємо, що нещодавно в Києві вже вдруге гомофоби напали на митця Даніеля Скрипника. Перший напад відбувся в травні 2023-го, а кривдники хлопця отримали іспитовий термін в один рік. Нападників також зобов’язали виплатити Скрипнику компенсацію моральної шкоди в розмірі 60 тисяч гривень.