Зеленський підписав закон про перейменування місцевих судів, зокрема в Криму
Президент Володимир Зеленський 25 березня підписав законопроєкт про перейменування 103 місцевих загальних судів, зокрема й на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Про це інформує пресслужба Представництва президента України в Автономній Республіці Крим.

Закон змінює назву низки судів, які досі мали імена, пов’язані з радянським тоталітарним режимом. Зокрема, це стосується і судів, розташованих на території тимчасово окупованого Криму.
Ухвалення закону зумовлено необхідністю погодження нормативно-правових засад функціонування місцевих загальних судів із законами:
- “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки”;
- “Про забезпечення функціонування української мови як державної”;
- “Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”.
“Деколонізація є важливим кроком на шляху відновлення історичної справедливості, зміцнення національної ідентичності та остаточного розриву з символами тоталітарного минулого. Перейменування судів на тимчасово окупованих територіях є символічним, але важливим сигналом про те, що Україна ніколи не змириться з окупацією та продовжує вживати всіх необхідних заходів для відновлення свого суверенітету та утвердження українського законодавства на всій території держави”, – повідомляє представництво президента.
В Автономній Республіці Крим змінять назву шість районних судів:
- Кіровський районний суд Автономної Республіки Крим – на Іслямтерецький районний суд Автономної Республіки Крим;
- Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим – на Курманський районний суд Автономної Республіки Крим;
- Красноперекопський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим – на Перекопський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим;
- Ленінський районний суд Автономної Республіки Крим – на Єдикуйський районний суд Автономної Республіки Крим;
- Первомайський районний суд Автономної Республіки Крим – на Джурчанський районний суд Автономної Республіки Крим;
- Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим – на Ічкінський районний суд Автономної Республіки Крим.
У представництві вказують, що нові назви для судів відповідають назвам декомунізованих районів, які були затверджені Україною у 2016 році.
У відомстві також зазначають, що адміністративно-територіальний устрій Автономної Республіки Крим був змінений відповідно до постанови Верховної Ради України від 2020 року, що набрала чинності у 2023 році. Згідно з цими змінами, більшість зазначених вище районів уже не існує за українським законодавством.
Отже, після деокупації Криму чинними залишаться лише два з перейменованих районних судів у межах нового адміністративно-територіального устрою: це Перекопський районний суд Автономної Республіки Крим (на базі колишнього Красноперекопського міськрайонного суду) та Курманський районний суд Автономної Республіки Крим (на базі колишнього Красногвардійського районного суду), оскільки саме ці райони збереглися в новому адміністративно-територіальному поділі Автономної Республіки Крим, затвердженому у 2020 році.
У Севастополі змінять назву три районні суди:
- Ленінський районний суд міста Севастополя – на Центральний районний суд міста Севастополя;
- Нахімовський районний суд міста Севастополя – на Корабельний районний суд міста Севастополя (спочатку запропоновано назву Північний районний суд міста Севастополя, однак згодом враховано зауваження щодо його розташування на Корабельній стороні);
- Гагарінський районний суд міста Севастополя – на Західний районний суд міста Севастополя.
Що стосується Севастополя, то наразі там українська влада поки не проводила декомунізації назв його районів на законодавчому рівні, тому чинні назви залишаються незмінними.
“Перейменування судів частково відображають історичні назви або географічне розташування районів. Зокрема, Ленінський район колись дійсно мав назву Центральний, а Нахімовський район мав назву Північний та був об’єднаний з Корабельним районом. Назва “Західний” для суду Гагарінського району не має історичного підґрунтя, адже район з’явився одразу під сьогоднішньою назвою”, – пояснюють у представництві.
Також у відомстві звернули увагу, що президент своїм указом “Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів” від 29 грудня 2017 року № 449/2017 ліквідував районні суди міста Севастополя та створив Окружний суд міста Севастополя. Районні суди міста фактично не ліквідовані, але вони й не здійснюють правосуддя.
Закон набирає чинності через 30 днів із дня його офіційного опублікування. Державній судовій адміністрації України протягом цього терміну необхідно здійснити заходи, пов’язані зі зміною найменування місцевих загальних судів, та вчинити дії щодо державної реєстрації відповідних змін.