Зеленський підписав закон про адміністративну процедуру: чому це важливо для вас

Дата: 14 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон “Про адміністративну процедуру” (№3475), який запроваджує правила спілкування громадянина з посадовцями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Про це йдеться в картці документа на сайті парламенту. 

Фото: Черкаська ОДА

Верховна Рада ухвалила закон ще торік у листопаді, однак потім Зеленський повертав документ законотворцям з деякими пропозиціями, які вони невдовзі підтримали. Так, наприклад, дія закону не поширюватиметься на сфери громадянства та надання притулку в Україні, нагородження державними нагородами, національної безпеки й оборони, а також здійснення помилування.

Також строки набрання чинності закону збільшили з 12 до 18 місяців із дня опублікування. 

Закон про адмінпроцедуру в Україні намагались ухвалити понад 20 років, а тому відповідний крок і депутати, і правозахисники без перебільшення називали довгоочікуваним. 

Документ запроваджує правила, зокрема, для оформлення субсидій і пенсій, виділення земельних ділянок під забудову, видавання ліцензій і дозволів, проведення перевірок бізнесу, реєстрації нерухомості та підприємств. Відтепер заявнику не зможуть відмовити в наданні послуги в разі, наприклад, помилки в заяві або якщо людина зібрала неповний пакет документів. 

Водночас датою подання заяви вважатимуть той день, коли громадянин прийшов з нею вперше, а якщо документи помилково подали не до відповідального органу, то їх мають переслати до адресата, а не повертати назад. 

Фото: Костянтин Гузенко / The Village Україна

Завдяки ухваленню закону, якщо будь-які дії органу – перевірка, припинення соціальних виплат абощо – можуть зашкодити громадянину, починає діяти правило “нічого про вас без вас”.

Ухвалений закон допоможе, зокрема, активістам, які борються з нелегальною забудовою. Річ у тім, що відтепер у законодавстві з’явилося нове поняття зацікавлених осіб – це люди, яких прямо або опосередковано стосується те чи інше рішення органу влади, наприклад у разі, коли інвестор отримує ділянку під забудову на місці парку і починає там роботи. Перед тим як ухвалити рішення, що зачіпає чиїсь інтереси, владна структура має запитати думку людей, тобто сусідів цієї ділянки.

Негативні рішення органи влади мають мотивувати, а також доступно пояснювати людям, як їх можна оскаржити. Водночас надалі орган, який розглядатиме скаргу, може робити це разом із залученням представників громадських організацій. Їх у відповідній комісії може бути до третини членів. 

Докладніше про те, що передбачає ухвалений закон, ви можете прочитати в колонці експерта Центру політико-правових реформ Євгена Школьного за посиланням

Фотографія обкладинки: ukraine-office.eu

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter