Збільшення кількості скарг на порушення мовного закону свідчить про нетерпимість до порушення прав – Кремінь

Дата: 15 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Зростання кількості скарг на порушення мовного законодавства свідчить про те, що громадяни активніше відстоюють свої мовні права й дедалі менше готові миритися з їхнім ігноруванням.

Про це розповів уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в інтерв’ю Укрінформу.

Фото: 24 канал

У першому кварталі 2025 року громадяни подали 646 скарг про порушення мовного законодавства. Звернення, за словами мовного омбудсмана, надійшли з усієї України, а їхня кількість дещо зросла в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. 

Так, найчастіше громадяни скаржилися на відсутність української версії сайтів (175 випадків), недотримання мовних вимог у зовнішній рекламі й на вивісках (128), порушення в обслуговуванні (104), у закладах освіти – зокрема, дошкільної, шкільної, позашкільної та освіти для дорослих. Також згадували порушення у сфері культури, зокрема показ вистав недержавною мовою, трансляції в медіа, що ігнорують мовні норми, недотримання вимог мовного закону депутатами місцевих рад, які публічно виступають неукраїнською. Крім того, фіксували порушення в медичних закладах (27 звернень), транспорті (12), а також у сфері книговидання і книжкової торгівлі (6).

Найбільше скарг надійшло зі столиці – 261, що майже становить третину з усіх звернень. Багато заяв також подали з Одеської області (84), Харківської (71), Дніпропетровської (69), Полтавської (12), Миколаївської і Чернігівської (по 11), Запорізької та Львівської (по 9).

У зв’язку з великою кількістю порушень у Києві Кремінь призначив там представника – Ігоря Спірідонова, ветерана війни з Росією та юриста з великим досвідом роботи. Зараз, за словами уповноваженого, в його команді працюють п’ятеро регіональних представників. Вони виїжджають на перевірки, проводять роз’яснювальну роботу, взаємодіють з поліцією, місцевою владою, освітніми й культурними установами. Кремінь висловив сподівання, що вже цього року вдасться подвоїти їхню кількість, щоб ефективніше втілювати мовне законодавство по всій Україні.

Нагадаємо, що протягом 2024 року 2314 громадян звернулись із заявами про порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Цей показник є на 37% нижчим у порівнянні з 2023 роком, коли було 3692 звернення, і на 19% нижчим, ніж у 2022 році, коли таких заяв надійшло 2846.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter