Законопроєкт, проти якого виступала архітектурна спільнота, зняли з розгляду – ЗМІ

Дата: 01 Грудня 2022
A+ A- Підписатися

Провладний законопроєкт №5655 з реформи містобудування, проти якого виступала архітектурна спільнота через те, що він дає карт-бланш забудовникам і створює передумови для корупції, зняли з розгляду після висновку Національного агентства з питань запобігання корупції.

Про це повідомляє видання Цензор.НЕТ з посиланням на власні джерела у Верховній Раді.

За інформацією видання, народні депутати планували проголосувати законопроєкт вже цього тижня. Проте напередодні комітет отримав висновок НАЗК, що законопроєкт не відповідає Антикорупційній стратегії.

НАЗК вказувало серед іншого, що проєктом закону “не передбачений механізм усунення, виявлених порушень законодавства, встановлених в результаті здійснення нагляду, санкцій для об’єктів нагляду у разі встановлення порушень, а також яким чином відповідні порушення мають бути усунуті”.

Архітектурна спільнота сприймає зняття законопроєкту з розгляду зі стриманим оптимізмом.

“Ми стільки доклали зусиль аби достукатися до депутатів і пояснити всі ризики такої “реформи”, що могли б вже всі проєкти відбудови країни розробити. Зараз нарешті ми відчуваємо, що нас хтось чує. Депутати звертаються за роз’ясненнями. Почався якийсь діалог. Але всі ці депутати не з профільного комітету, на жаль. Ми констатуємо, що з профільним комітетом немає діалогу. Але очевидно, що громадянське суспільство і його інституції працюють. Це тішить”, – коментує інформацію про зняття законопроєкту заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій. 

За її словами, спільнота архітекторів вітає й відкриті позиції окремих депутатів, які виступили проти законопроєкту №5655, і позицію Мінкульту, і позицію НАЗК, і Асоціації міст України, і позицію Львівської міськради.

“Зауваження головного юридичного управління Верховної Ради дуже ґрунтовні й фахові. Важливо, що кожна з цих інституцій звернула увагу на своє, експертне. Насправді я вважаю, що якби реформу писали одразу із залученням всіх учасників ринку, а не лише забудовників, якби у профільному комітеті відбувався нормальний діалог, конфліктів і подібних ситуацій можна було б уникнути. Перемогою ми будемо вважати зняття законопроєкту №5655 в принципі та спільне написання містобудівного кодексу”, – додає Анна Кирій. 

До законопроєкту також є зауваження і в Головного юридичного управління Верховної Ради України. Там вбачають, що деякі положення “можуть створити передумови для корупційних ризиків при здійсненні державного містобудівного контролю і нагляду та не сприятимуть прозорості в їхньому здійсненні”.

У пояснювальній записці до законопроєкту №5655 вказано, що він “спрямований на комплексне реформування сфери містобудування, що дозволить запровадити концептуально нову прогресивну модель державного управління у галузі”.

Проєкт передбачає створення єдиної державної електронної системи у сфері будівництва — реєстрація права на виконання підготовчих та будівельних робіт відбуватиметься тільки через неї. Право користуватися цим реєстром нададуть нотаріусам та державним реєстраторам.

Нагадаємо, представники архітектурної спільноти, громадські діячі та адвокати 18 листопада провели брифінг під стінами СБУ, де заявили про тиск на Національну спілку архітекторів України з боку правоохоронців, який вважають помстою за критичну позицію щодо провладного законопроєкту №5655 із впровадження містобудівної реформи. 

На брифінгу розповіли, що зранку 16 листопада СБУ провела обшуки в приміщенні Національної спілки архітекторів України, а також у приватних помешканнях представників спілки. Зокрема, у квартирі президента НСАУ, в офісі компанії НСАУ, квартирі секретаря атестаційної комісії НСАУ та квартирі ІТ-фахівця.

21 жовтня під час пресконференції в Інтерфакс-Україна, заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій, заявила, що Спілці архітекторів відключили доступ до електронного реєстру сертифікованих архітекторів, який є частиною Єдиної державної електронні системи у сфері будівництва. Це означає, що архітектор, який пройшов атестацію і склав іспит або подовжує термін чинного сертифіката, не може поставити свій підпис на проєктну документацію в ЄДЕССБ, тому що Національна спілка архітекторів України не може валідувати його сертифікат.

Своєю чергою керівник київського осередку Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Олексій Шемотюк вважає, що обшуки, які були проведені у співробітників спілки, це реалізація тих публічних погроз, які озвучувала керівниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк через позицію архітекторів щодо законопроєкту №5655.

Юридична компанія “Міллер” підтримала архітектурну спільноту й буде надавати правову допомогу, а також захищатиме їхні права у цій справі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: