Законопроєкт про мобілізацію суперечить Конституції – Лубінець
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що запропонований урядом законопроєкт про мобілізацію містить норми, які суперечать Конституції України. Йдеться, зокрема, про низку обмежень, передбачених у законопроєкті щодо осіб, які ухиляються від мобілізації.
Про це він розповів у ефірі телемарафону “Єдині новини”.
“Я завжди ставлюся до всіх процесів, які відбуваються на території нашої держави і не тільки, виключно через національне і міжнародне законодавство. У цьому законопроєкті, на мій погляд, є норми, які суперечать Конституції. Я прямо буду про це писати, коли цей законопроєкт зайде офіційно на погодження до мене. Це, я так розумію, відбуватиметься не на етапі підготовки на рівні Кабміну (Кабмін уже подав), а на етапі підготовки до розгляду в комітеті”, – зазначив Лубінець.
Порушення Конституції, за його словами, стосуються дій щодо осіб, які ухиляються від мобілізації. Зокрема, це заборона на операції з нерухомістю, керування особистим транспортом, використання грошових коштів.
“Це пряма норма Конституції: людина не може бути обмежена у своїх правах. Якщо людина офіційно володіє, наприклад, будинком, то ми не можемо на рівні закону заборонити їй продати цей будинок або купити інший. Це прямо суперечитиме Конституції. Так, є норма, яка прямо дозволяє обмежувати права в умовах воєнного стану, але ці права не можуть бути обмежені нескінченно”, – пояснив Омбудсман.
Лубінець зазначив, що чекатиме офіційного направлення цього проєкту до нього, після чого він зможе його ретельно вивчити та зробити свої заперечення.
“З одного боку, ми захищаємо нашу державу, захищаємо всіх громадян, ми воюємо проти Російської Федерації. Але ми не можемо дійти до того самого стану, що, воюючи проти Російської Федерації, перетворимося на щось, схоже на Російську Федерацію, коли в нас не діятимуть ні закони, ні норми, а Конституція перетвориться просто на папірець”, – підсумував він.
Нагадаємо, що 25 грудня Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт №10378 “Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби”. Зокрема, у ньому йдеться про зміну призовного віку та міститься уточнення щодо осіб, які мають право на відстрочення.
Військовозобовʼязаних та резервістів, які вчасно не прибули до військових частин, вноситимуть до Єдиного реєстру боржників. Також до них застосовуватимуть тимчасові заходи у вигляді:
- заборони виїзду за кордон;
- заборони на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
- обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
- обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
- відмови в укладенні кредитного договору, договору позики;
- призупинення отримання пільг та послуг від держави.
Ці обмеження скасовуватимуть за повідомленням керівника ТЦК та СП про вилучення військовозобовʼязаного або резервіста з Єдиного реєстру боржників.