Законопроект про Вищу раду правосуддя законсервує судову систему – експерти

Дата: 28 Липня 2016
A+ A- Підписатися

Експерти Реанімаційного пакету реформ (РПР) попереджають про спроби влади законсервувати судову систему. 

Під час експертного обговорення законопроекту “Про Вищу раду правосуддя” представник РПР Михайло Жернаков розкритикував норму документу, якою передбачається обов’язковий 10-річний досвід на посаді судді задля членства у Вищій раді правосуддя.

“Ми максимально хочемо оновити найвищий суд в Україні, то чому ж ми тут вказуємо десять років? Це усуне нових суддів, які прийдуть в судову систему від можливості стати членами у Вищу раду правосуддя. Це суперечить логіці реформи і може стати серйозною перешкодою на шляху оновлення суддівського корпусу”, — цитує Михайла Жернакова Громадське радіо.

“Членами ради будуть не науковці, адвокати, а саме судді. Якщо ми вже називаємо їх суддями, які пройдуть відповідні процедури, які в 2019 році вже будуть працювати певну кількість років на цій посаді, на нашу думку, було б логічно дозволити суддям різних інстанцій претендувати у Вищу раду правосуддя. Це важливо зробити, щоб забезпечити широке представництво суддів, аби Вища рада правосуддя не була «Політбюро із суддів вищих суддів”, — додає він.

Він також нагадує, що широке представництво суддів є рекомендацією Венеціанської комісії.

“Венеціанська комісія наголошувала, що встановлення високих вимог стосовно суддівського стажу не дозволить забезпечити широке представництво суддів у цьому органі”, — каже Михайло Жернаков.

Провідний юридичний радник Democracy Reporting Intrernational Андрій Козлов вважає, що в перехідних положеннях потрібно передбачити ротацію частини Вищої ради правосуддя кожні два роки. Це б, за його словами, забезпечило оновлення.

Нагадаємо, нині відбуваються громадські обговорення законопроекту Вищої ради правосуддя.

На відміну від Вищої ради юстиції, більшість Вищої ради правосуддя складатиметься із суддів. Автори судової реформи сподіваються, що це зменшить політичні впливи.

Орган складатиметься із 21 члена. Десятьох з них призначатиме з’їзд суддів, по два члени призначатиме президент, Верховна Рада, з’їзд адвокатів України, Всеукраїнська конференція прокурорів та з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Голова Верховного суду входитиме до Вищої ради правосуддя за посадою.

Вища рада правосуддя вирішуватиме всі питання, пов’язані з кар’єрою суддів.

За словами заступника глави адміністрації президента Олексія Філатова, президент внесе документ на розгляд Верховної Ради до початку наступної парламентської сесії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: