Законопроект про авторські права загрожує анонімності в інтернеті

Дата: 23 Жовтня 2015
A+ A- Підписатися

Експерти вважають, що законодавча ініціатива уряду обмежує права на анонімність і захист персональних даних.

Як повідомляє Інститут Медіа Права, Кабінет Міністрів України схвалив проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет”.

Законопроект покликаний забезпечити дотримання авторських прав в інтернеті та вивести Україну з передових позицій у списках держав-піратів. Документ передбачає:

  • можливість вимагати у постачальника послуг хостингу інформацію про власника веб-сайту, що надає доступ до інформації, яка порушує авторські права; 
  • невідкладне (не пізніше, ніж протягом 24 годин) видалення чи унеможливлення доступу до такої інформації;
  • можливість оскарження такого рішення, після чого інформацію може бути відновлено протягом 10-14 днів; 
  • адміністративну відповідальність за подання недобросовісних скарг на порушення авторських чи суміжних прав.

Експерти стверджують, що законопроект містить ризики щодо забезпечення анонімності в мережі: “Запроваджується можливість вимагати надання інформації, що ідентифікує користувача, який розмістив на веб-сайті інформацію, що порушує авторське право. Можливість звертатися з такою вимогою у позасудовому та судовому порядках разом з вимогою про видалення інформації суттєво обмежує легітимні очікування користувачів інтернету щодо анонімності та захисту власних персональних даних“.

Також завеликим є строк розгляду скарги на рішення про видалення інформації. Крім того, експерти Інституту Медіа Права вважають недоцільним переведення обміну повідомленнями щодо таких рішень та оскаржень у формат електронної пошти з застосуванням електронного цифрового підпису.

Нагадаємо, у звіті Ради з прав людини Організації об’єднаних націй (ООН), презентованому у травні, зазначено, що можливість анонімного користування інтернетом і використання шифрування особистих даних і засобів комунікації необхідні і повинні розцінюватися як частина прав людини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter