Законопроєкт про множинне громадянство містить загрози українській ідентичності – громадські організації

Дата: 23 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Активісти та громадські організації заявляють, що законопроєкт про множинне громадянство містить загрози українській ідентичності, національній безпеці та правам громадян. Це, зокрема, можливість для іноземців вступу до українського громадянства без складання іспитів з української мови та історії.

Про це йдеться в заяві, яку підписала низка громадських організацій, серед яких рух “Простір свободи”, всеукраїнський рух “Єдині”, освітня платформа “Є-мова”, громадянський рух “Відсіч”, Громадський сектор Євромайдану, Портал мовної політики.

Фото: Pexels
Верховна Рада 17 грудня підтримала в першому читанні законопроєкт № 11469 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України”, яким запроваджується інститут множинного громадянства в Україні.

У пояснювальній записці законопроєкту йдеться, що поняття множинного громадянства є частиною національного законодавства України відповідно до ратифікованої Україною Європейської конвенції про громадянство. 

Документ визначає особливості набуття громадянства України та поновлення в громадянстві України для деяких категорій іноземців, зокрема в спрощеному порядку.

Водночас автори заяви вбачають у законопроєкті загрози українській ідентичності та національній безпеці.

“Підтримана в першому читанні можливість масового вступу до українського громадянства іноземців, які не володіють українською мовою і не мають уявлення про історію і правовий лад України, є небезпечним абсурдом”, – зазначається у зверненні.

Автори заяви закликають Верховну Раду до другого читання внести такі поправки до законопроєкту:

  • Складення іспитів на рівень володіння українською мовою, знання історії та основ Конституції України до отримання українського громадянства іноземцями має залишатися обов’язковим.
  • Перелік держав, громадяни яких зможуть отримувати громадянство України в спрощеному порядку (і водночас громадяни України зможуть отримувати громадянство цих держав без втрати громадянства України), мають бути названі безпосередньо в тексті законопроєкту. Зокрема, до переліку з 33 держав (члени ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Швейцарія і Японія) можна додати Австралію, Нову Зеландію, Ісландію і Ліхтенштейн.

“Перелік згаданих 37 держав має бути вичерпним, його розширення – неприпустиме”, – зауважують у заяві.

Автори заяви закликають також вилучити із законопроєкту згадку, що його ключові положення набирають чинності лише разом з нормами іншого законопроєкту, який “усупереч Конституції ділить українських громадян на сорти і зводить нанівець позитивні сторони законопроєкту 11469”.

Зазначається, що такі самі вимоги містяться в численних коментарях та заявах народних депутатів, громадських активістів і в заяві Світового Конгресу Українців від 17 грудня 2024 року.

Автори заяви зазначають, що готові запропонувати необхідні поправки й разом з народними депутатами України, представниками виконавчої влади та світового українства працювати над зміною тексту законопроєкту до другого читання.

Законопроєкт № 11469 передбачає множинне громадянство в таких випадках:

  • коли дитина при народженні одночасно набуває громадянства України та іншої країни;
  • коли дитина, яка є громадянином України, набуває громадянства своїх іноземних усиновлювачів;
  • у разі автоматичного отримання іншого громадянства громадянином України внаслідок шлюбу з іноземцем;
  • коли повнолітній громадянин України автоматично стає громадянином іншої країни відповідно до її законодавства, за умови, що він не має офіційного документа, який підтверджує це іноземне громадянство;
  • під час спрощеної процедури набуття громадянства України для іноземців із країн, які входять до спеціального переліку держав, що мають таке право;
  • у випадках, коли громадянин України набуває громадянства держав із цього ж переліку.

Водночас у проєкті закону забороняється множинне громадянство для людей, які мають громадянство Росії або держав, що не визнають територіальної цілісності й суверенітету України.

Раніше ZMINA писала, що Верховна Рада підтримала законопроєкт про множинне громадянство. Однак, на думку експертів Центру прав людини ZMINA, законопроєкт містить норми, які становлять ризики порушення прав  українців в окупації. Зокрема, в документі передбачається позбавляти громадянства українців, які добровільно отримали громадянство держави-агресора. За словами правозахисників, ця норма не враховує атмосфери примусу та тиску, у якій перебувають люди в російській окупації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter