Законопроект про інформбезпеку порушує Конституцію – заява омбудсмана та правозахисників

Дата: 13 Липня 2017
A+ A- Підписатися

Внесений на розгляд Верховної Ради України проект закону № 6688 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення інформаційної безпеки України” порушує конституційне право на свободу вираження поглядів (стаття 34) та Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (стаття 10).

Про це йдеться у спільній заяві Уповноваженого ВР з прав людини, Української Гельсінкської спілки з прав людини та Харківської правозахисної групи.

“Свобода вираження поглядів, зокрема, гарантує суспільству право отримувати інформацію, що становить суспільний інтерес. У свою чергу, ЗМІ мають поширювати таку інформацію та ідеї для реалізації своєї ролі “вартового суспільства”. За усталеною практикою Європейського суду з прав людини, функції преси можуть виконувати також й інші суб’єкти: блогери, громадські організації, дослідники тощо”, – зазначено в заяві.

Водночас, як наголошують правозахисники, законопроектом № 6688 пропонується розширити поняття технологічного тероризму, додавши “та/або спрямовані на порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення, на здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів, об’єднаннями громадян, юридичними особами, або привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів винного (терориста)”.

Відповідно, технологічним тероризмом може бути визнана будь-яка дискусія щодо рішень суб’єктів владних повноважень з метою впливу на такі рішення, якщо вона відбувається із використанням мережі Інтернет.

“Наголошуємо, що залучення суспільства до процесу прийняття рішень суб’єктами владних повноважень є суттю демократії, яка забезпечується через свободу вираження поглядів”, – зазначають автори заяви.

Враховуючи, що поширення інформації про рішення, дії (бездіяльності) суб’єктів владних повноважень з метою привернення уваги суспільства до подій, які впливають на життя людей та їх добробут, є обов’язком ЗМІ, запропоновані положення законопроекту підривають саму суть права на свободу вираження поглядів, заперечують це право як таке.

Таким чином, запропоновані законопроектом № 6688 положення суперечать статті 34 Конституції України та статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Заяву підписали Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська, виконавчий директор Української Гельсінкської спілки з прав людини Аркадій Бущенко та директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Як відомо, у пропозицію порядку денного Верховної Ради на 13 липня були включені законопроекти під номерами 2126 та 6688, що стосуються інформаційної безпеки і можуть обмежувати свободу слова, та два скандальні президентські законопроекти 6674 і 6675, спрямовані на посилення контролю за громадськими організаціями.

Вдень 13 липня депутати відмовились включати до порядку денного розгляд законопроекту про інформаційну безпеку №6688.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: