За три роки в Україні втричі виріс рівень довіри до судів – опитування

Дата: 13 Листопада 2018
A+ A- Підписатися

16% українців довіряють повністю чи радше довіряють судовій владі. Це втричі більше в порівнянні з 5% у 2015 році.

Про це свідчать дані соціологічного опитування за програмою “Нове правосуддя” від Агентства міжнародного розвитку США UDAID.

 

Також за рівнем довіри громадян до державних органів, за даними опитування, найбільшим авторитетом користуються прокуратура (44% населення довіряють повністю чи радше довіряють), Національна поліція (41%). НАБУ довіряють 35% опитаних, судам – 20%.

Як ідеться в документі, основну інформацію щодо судової влади та судової реформи українці, що брали участь в опитуванні, отримують з телебачення (69%), з оцінок чи вражень знайомих (38%), з інтернету (32%), із соціальних мереж (18%) і лише 15% із власного досвіду.

Опитування показало, що за останні 24 місяці лише 9% від усіх респондентів мали досвід участі в судових провадженнях, 8% з яких лише один раз. Також зазначається, що довіра до судової влади українців, які були учасниками судових засідань, удвічі більша, ніж в українців, які переважно отримують інформацію про судову владу з новин.

Окрім того, українці, які були учасниками судових проваджень, так характеризують цей досвід: 60% громадян погоджуються з тим, що рівень кваліфікації суддів був належним; 63% – з тим, що судді були ввічливі й тактовні; 59% визнали, що робота апарату суду була добре організована; 53% зазначили, що розгляд справи відбувся своєчасно та без затримок.

Водночас 42% громадян визнають, що в них виникали проблеми і вони змушені були використовувати свої зв’язки, знайомства та інші засоби впливу, що значно вище, ніж у 2017 році, коли цей показник становив 33%.

Також варто зазначити, що рівень довіри до судової влади найбільш обізнаної групи населення у змінах, що відбуваються в державі, – правників – у 2018 році збільшився на 3% – до 41%.

Позитивним впливом судової реформи на підвищення рівня довіри громадян до судів близько 70% правників називають оновлення суддівського корпусу та оцінювання суддів. Зокрема, позитивним результатом вважають: конкурсний відбір до Верховного Суду (78%), запровадження кваліфікаційного оцінювання суддів (76%), обмеження обсягу суддівської недоторканності до функціональної (68%), повернення до триланкової системи судоустрою (64%), скасування повноважень президента України щодо переведення та призначення суддів (60%).

Водночас 64% опитаних правників підтримують створення нового Верховного Суду замість старого та вищих спеціалізованих судів, 78% вітають надання можливості претендувати на посаду судді Верховного та Вищого антикорупційного судів адвокатам та 52% вітають такі ж можливості у науковців.

49% опитаних правників вважають, що судова система України здатна стати основою подолання корупції в усіх гілках влади, 46% вважають створення НАБУ необхідним кроком України, а 42% респондентів опитування вважають, що створення Вищого антикорупційного суду матиме позитивний вплив на подолання корупції.

В опитуванні взяли участь 2478 респондентів, вибірка є репрезентативною відповідно до демографічних даних Державної служби статистики України. У всеукраїнському опитуванні правників, що є учасниками судових проваджень, взяли участь 400 респондентів, серед яких адвокати, прокурори, юристи, що виконують функції адвокатів для державних органів влади та підприємств, слідчі Міністерства внутрішніх справ.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: