За пів року росіяни зруйнували та пошкодили 205 релігійних споруд

Дата: 31 Серпня 2022
A+ A- Підписатися

Із 24 лютого й до 23 серпня щонайменше 205 релігійних споруд були вщент зруйновані або зазнали руйнувань різного ступеню внаслідок збройного нападу Росії. 

Про це повідомили в Державній службі України з етнополітики і свободи совісті. 

Пошкоджені ракетним ударом вікна та двері сучасної будівлі мечеті “Сунна” в Харкові. Фото: culturecrimes.mkip.gov.ua

Серед пошкоджених об’єктів церкви, мечеті, синагоги, освітні та адміністративні будівлі релігійних спільнот у щонайменше 14 областях України. 

Найбільше серед пошкоджених споруд християнських – 129. Також за час вторгнення росіяни зруйнували по п’ять мусульманських та юдейських споруд.

Руїни будівлі Георгіївського храму Свято-Георгіївського скиту Святогір’янської Успенської лаври. Фото: culturecrimes.mkip.gov.ua

Майже три десятки пошкоджених споруд належать протестантським спільнотам, 20 – Православній церкві України (ПЦУ), чотири – Римо-католицькій церкві (РКЦ), три — Українській греко-католицькій церкві (УГКЦ). Сім споруд належать спільнотам “Свідків Єгови”.

Пожежа на стародавньому єврейському кладовищі в місті Глухів, на якому збереглося понад 600 надгробків ХІХ–ХХ ст., найстаріший них датується 1824 роком. Фото: culturecrimes.mkip.gov.ua

Дослідники кажуть, що 68% (132 об’єктів) зі 195 християнських споруд, які зруйновані повністю або частково внаслідок нападу Росії, належать Українській православній церкві (УПЦ). 

Найбільше руйнувань у Луганській (56) та Донецькій (48) областях. Після них – Київська (34) та Харківська (25) області.

Як відомо, офіційно запрацювала платформа “Збережіть українську культуру”, де збирають гроші на відновлення культурної спадщини України.

Міністерство культури та інформаційної політики веде перелік зруйнованих та пошкоджених пам’яток по всій Україні. Його можна не тільки переглянути його за покликанням, але й допомогти фіксувати такі злочини російських окупантів. 

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: