За даними ООН з початку повномасштабної війни в Україні загинуло майже шість тисяч цивільних
За час повномасштабного вторгнення РФ моніторингова місія ООН зафіксувала загибель щонайменше 5 767 цивільних. Загалом від російської агресії постраждали 14 059 українців.
Про це повідомила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер.
“На сьогодні ми перевірили та підтвердили 14 059 жертв серед цивільного населення. Внаслідок бойових дій загинуло 5 767 цивільних осіб, 8 292 отримали поранення. Ми неодноразово зазначали, що фактичні цифри, ймовірно, набагато більші”, — сказала Богнер.
Місія ООН підтвердила: щонайменше 416 людей стали “жертвами довільних затримань та насильницьких зникнень” на окупованих територіях, 16 із них знайшли мертвими, 166 людей відпустили.
Крім того, Голова місії ООН з прав людини в Україні заявила, що Росія не надає доступу до українських військовополонених.
Вона додала, що ООН має докази того, що деякі бранці піддавалися тортурам і жорстокому поводженню з боку росіян, а в деяких місцях вони не мають доступу до води та медичної допомоги — це може бути кваліфіковано як воєнні злочини.
Щодо колонії в окупованому місті Оленівка Донецької області, де росіяни утримують українських військовополонених з “Азовсталі”, то там ситуація з полоненими жахлива.
“Багато з них хворіють на інфекційні захворювання, зокрема на гепатит А та туберкульоз. Ми також зафіксували багато випадків, коли українським військовополоненим не дозволяли повідомити про їхній полон, місцеперебування та стан здоровʼя”, — зазначила Богнер.
Також місія ООН зафіксувала суттєве погіршення ситуації в Криму. Це стосується обмежень на здійснення основоположних свобод, катувань і жорстокого поводження, насильницьких зникнень та свавільних арештів, порушення права на справедливий судових розгляд, а також браку відповідальності за порушення прав людини. В ООН стурбовані тим, що тенденції порушень прав людини, що фіксувалися в Криму з 2014 року, можуть повторитися на нещодавно окупованих Російською Федерацією територіях України.
У Криму Російська Федерація і далі придушує свободу вираження думок, застосовуючи розпливчасті та нечітко сформульовані закони, караючи за фактичну чи уявну критику Російської Федерації та її збройних сил. З березня ООН зафіксувала переслідування 89 осіб у Криму за, “публічні дії, спрямовані на дискредитацію Збройних сил Російської Федерації“.