За час великої війни підтвердили 36 подвійних ударів росіян по ліквідаторах наслідків атак: цьогоріч ситуація погіршилась
З лютого 2022 року по 31 серпня 2024-го аналітики змогли верифікувати 36 випадків подвійних ударів, завданих Росією зазвичай по рятувальниках, медиках та інших цивільних, які першими прибувають на місце влучання.
Про це йдеться у тематичному звіті правозахисників з Truth Hounds, які входять до коаліції “Україна. П’ята ранку”.
Загалом аналітики змогли нарахувати шість десятків випадків, що мають ознаки подвійних ударів. Втім, за методологією дослідження підтвердити змогли 36 з них. Автори наголошують, що не хотіли визначити точну кількість ударів, а прагнули знайти їхні закономірності, перебіг, а також оцінити законність.
Серед усіх розглянутих у звіті інцидентів лише в одному вдалося підтвердити, що серед жертв повторного удару був військовий командний склад. Аналітики кажуть, що російські подвійні удари в Україні переважно націлені не на легітимні військові цілі, а на цивільних та тих, хто допомагає ліквідувати наслідки на місцях. Метою таких атак називають залякування.
За неповний 2024 рік зафіксували більше подвійних ударів (20), ніж за увесь час до цього, однак реальну їхню кількість встановити важко. Дослідники припускають, що їх у рази більше.
Автори звіту виявили закономірність у нападах росіян, зокрема:
- другий удар армія РФ завдає за кілька хвилин або кілька десятків хвилин після першого;
- майже у всіх випадках другий удар призводить до жертв переважно серед тих, хто першими прибуває на місце події, зокрема рятувальників, медиків та поліціянтів;
- російські війська могли підтвердити прибуття на місце удару представників служб швидкого реагування та інших цивільних, що підтверджується даними з відкритих джерел;
- російська пропаганда активно заохочує такі напади та намагається легітимізувати вбивства тих, хто надає першу допомогу, хоч вони й захищені міжнародним правом.
Зазвичай росіяни використовують широкий спектр зброї для подвійних ударів, зокрема балістичні й крилаті ракети, ствольну та реактивну артилерію, а також ударні безпілотники та безпілотники FPV. Однак серед задокументованих випадків помітно переважають саме високоточні системи.
Щоб отримати повнішу картину російських подвійних ударів, правозахисники занесли в дослідження сирійський контекст, співпрацюючи з неурядовою організацією “Білі шоломи” (Сирійська цивільна оборона).
Представники цієї організації часто ставали мішенню подвійних ударів і об’єктом російської пропаганди, що звинувачувала їх у причетності до “терористичної” діяльності.
Аналітики підсумовують, що подвійні удари є фундаментальним аспектом російського методу ведення війни, а підтверджує це їхнє широке застосування як в Сирії, так і в Україні.
Нагадаємо, що цьогоріч уряд змінив алгоритми реагування в ДСНС через обстріли росіянами рятувальників. За понад два роки великої війни російські військові вбили більше ніж 90 рятувальників.