З СІЗО для призову звільнятимуть лише засуджених за ненасильницькі злочини – роз’яснення ЗСУ
Дата:
17 Березня 2022
З СІЗО для захисту України у складі Збройних сил звільнятимуть лише засуджених, що мають бойовий досвід та не вчиняли насильницьких злочинів. До тих, хто вже відбуває кримінальне покарання, може бути застосована процедура помилування.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Військової служби правопорядку у Збройних силах України.
Водночас стосовно кожної людини рішення ухвалюватимуть окремо – індивідуально оцінюватимуть ризики та визначатимуть механізми контролю.
Так, 15 березня парламент ухвалив Закон України “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку скасування запобіжного заходу для призову на військову службу під час мобілізації або його зміни з інших підстав”, який конкретизує вказану процедуру. Наразі закон очікує на підпис президента.
Документ передбачає можливість слідчого судді або суду скасовувати запобіжний захід тим, кого тримають під вартою, для призову на військову службу. Якщо до людини застосовано інший запобіжний захід, вона може звернутися до прокурора для його скасування. Така процедура діятиме лише на час воєнного стану.
Цей виняток, однак, не стосується тих, кого підозрюють у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених такими статтями ККУ:
- ст. 115 (умисне вбивство);
- ст. 146-147 (викрадення людини, насильницьке зникнення, захоплення заручників);
- ст. 152-156 (злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи);
- ст. 255 (участь у злочинній організації);
- ст. 255-1 (встановлення або поширення злочинного впливу);
- ст. 257 (бандитизм);
- ст. 258-262 (деякі злочини проти громадської безпеки);
- ст. 305-321 (злочини, повʼязані з обігом наркотиків);
- ст. 330 (збирання відомостей, що становлять службову інформацію);
- ст. 335-337 (ухилення від призову);
- ст. 401-414 (деякі військові злочини, як-от: дезертирство, невиконання наказу, СЗЧ тощо);
- ст. 426-433 (деякі військові злочини, як-от: мародерство, добровільна здача в полон, насильство над цивільним населенням тощо);
- ст. 436 (пропаганда війни);
- ст. 437-442 (застосування зброї масового знищення, екоцид, геноцид).
⠀
До тих, хто вже відбуває кримінальне покарання, може бути застосована процедура помилування. Так, засуджений може клопотати про помилування через адміністрацію установи виконання покарань. Адміністрація його реєструватиме і протягом 15 днів направлятиме до Офісу президента, де клопотання розглядатиме відповідна комісія.