З російського полону загалом повернули 505 морських піхотинців, ще 3 тисячі досі у неволі або зникли безвісти
Станом на січень 2025 року з російського полону вдалося повернути 505 українських морпіхів, втім, ще 3 тисячі морських піхотинців з різних підрозділів є або зниклими безвісти, або перебувають у полоні.
Про це повідомив керівник секретаріату Координаційного штабу із питань поводження із полоненими Богдан Охріменко, якого цитує “Медійна ініціатива за права людини”.
За словами Охріменка, українська сторона постійно нагадує про ідею створення змішаних медичних комісій (ЗМК).
Україна передала Міжнародному комітету Червоного Хреста всі наявні у них документи та список незалежних лікарів. Таким чином медики мали б доступ до в’язниць, де перебувають хворі та поранені військовополонені.
“Чекаємо відповідного погодження від Росії вже більше півтора року“, – каже Охріменко.
Присутній на пресконференції радник департаменту міжнародного права МЗС Богдан Чумак повідомив, що Україна проводить консультації з третіми країнами, аби ті стали державами-покровительками. Це дало б змогу контролювати дотримання належних умов утримання та пришвидшити звільнення полонених. Однак кандидатури має також погодити РФ, тож на цю роль може претендувати лише так звана нейтральна країна.
“Якщо Росія таки погоджується на таку пропозицію якоїсь із нейтральних країн, це створює зобов’язання Росії вже не перед Україною, а саме перед цією державою. Тоді Росія вже буде стояти перед вибором: або вона порушує домовленість із цією країною і створює собі додаткові дипломатичні проблеми, або вона тяжко-важко, але починає виконувати зобов’язання, передбачені в рамках домовленостей з країною-покровителькою“, — пояснює Чумак.
Нагадаємо, за весь час обмінів Україна отримала 88 тіл закатованих українських громадян. До цього Міжнародний комітет Червоного Хреста підтверджував їхнім рідним, що вони перебувають в російському полоні.
Національна поліція України нині порушила понад 59 тисяч проваджень щодо зниклих безвісти за особливих обставин. Найбільше навантаження щодо розслідування таких злочинів лягло на правоохоронців з Донецької, Луганської, Запорізької та Харківської областей.
Так, у Харківській області відкрили понад 6 тисяч справ, у Луганській — понад 5 тисяч, у Донецькій – понад 31 тисячу, у Запорізькій – понад 4 тисячі.
Нині у реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин міститься понад 71 тисячу записів. Туди входять дані як про військових, так і про цивільних. У 2024 році вважалися зниклими близько 30 тисяч людей.
Фотографія обкладинки: Єлизавета Сокуренко\ZMINA