З початку повномасштабного вторгнення загинуло понад 420 представників громадянського суспільства — ZMINA

Дата: 05 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

З початку повномасштабного вторгнення загинуло понад 420 представників громадянського суспільства, які брали участь у захисті держави у лавах Збройних сил України, а також цивільні активісти, які загинули внаслідок ворожих обстрілів російських військових.

Про це повідомив юридичний радник Центру прав людини ZMINA Данило Попков в ефірі Українського радіо, під час анонсування звіту-меморіалу загиблих представників громадянського суспільства. 

Данило Попков. Фото: Людмили Тягнирядно

“Станом на зараз загиблих цивільних представників громадянського суспільства понад 120, військовослужбовців понад 300. Тобто це пів тисячі представників громадянського суспільства, яких нам вдалося знайти. Слід сказати, на сьогодні це найбільша і єдина збірка. Інших джерел інформації, які були б настільки репрезентативними й комплексними немає”, – сказав Попков.

Унікальність і важливість звіту у тому, що це єдине джерело, в якому є інформація про всіх представників громадянського суспільства, які загинули на війні.

“Дуже важливо розуміти загрози для українського суспільства від російської агресії, а також яких втрат ми зазнаємо внаслідок цього. Тому що, якщо ми говоримо про значення громадянського суспільства і цих людей, то саме вони були одними із тих, хто штовхав наше суспільство вперед, створював порядок денний для нашого суспільства, вимагав реформи і їх формував”, – додав Попков.

Протягом майже трьох років повномасштабної війни команда Центру прав людини ZMINA документувала кейси загибелі представників громадського суспільства, зокрема активістів, волонтерів, правозахисників та журналістів внаслідок російської агресії. Збирати й уніфікувати дані було досить непросто, тому що вся інформація була розпорошена і збирались з різних майданчиків.

“Ми докладали дуже багато зусиль, щоб максимально знайти всіх, але, на жаль, все одно нам не вдалося всі ці історії зібрати, тому що їх дуже багато. І дуже помічним у цьому виявились якраз секторальні ініціативи, які збирали інформацію про членів своїх організацій або рухів. Наприклад, у Національній скаутській організації “Пласт” Юрій Юзич дуже системно підійшов до цього, він збирає й публікує всі історії про загиблих пластунів під час повномасштабного вторгнення. І це нам дуже допомогло, тому що нам не треба було збирати цю інформацію деінде, вона вся була в одному місці. Ми просто фактично щось уточнювали й одразу переносили це до нашого звіту. Або, наприклад, спільнота “Ультрас”, яка так само збирає інформацію про своїх членів і публікує на своєму сайті. І інформація там детальна, що нам дуже допомагає при формуванні звіту”, – підкреслив Данило Попков.

Невдовзі будуть презентовані два звіти-меморіали: перший – про цивільних активістів, які загинули від ворожих російських атак, другий – про активістів, які загинули у статусі військовослужбовців.

Нагадаємо, раніше ZMINA писала про те, як громадські організації адаптувалися в умовах війни, як змінювався рівень довіри до волонтерів та громадських організацій у цей період та з якими найбільшими викликами вони зітнулись за час повномасштабної війни.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter