З 1 січня 2025 року роботодавців зобовʼяжуть організовувати та оплачувати психіатричні огляди для своїх працівників

Дата: 12 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

З початку 2025 року роботодавці зобов’язані забезпечувати організацію та фінансування психіатричних оглядів для співробітників, чия професійна діяльність вимагає особливих вимог до стану психічного здоров’я. Такі нововведення спрямовані на підвищення рівня безпеки на робочих місцях і приведення українських стандартів у відповідність до міжнародних норм.

Про це йдеться у наказі Міністерства охорони здоров’я України №1759, яким внесли корективи до Порядку №651.

Фото: Сanva

Так, цей документ регулює процедури попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів. Основні нововведення включають:

  • запровадження нової обов’язкової форми довідки про результати огляду, яка почне діяти з 2025 року;
  • оновлення протоколів діагностики та процедур для точнішої оцінки психічного стану.

Тепер обов’язок організовувати та фінансувати такі обстеження покладається на роботодавців. Вони мають забезпечувати попередні огляди при прийомі на роботу, регулярні періодичні перевірки під час трудової діяльності, а також позапланові огляди, якщо цього вимагають медичні показання чи інші обставини.

Зміни стосуються працівників, чия діяльність вимагає підвищеної концентрації уваги та відповідальності, передбачає доступ до потенційно небезпечних об’єктів або матеріалів, а ще – пов’язана з високим ризиком впливу на здоров’я чи безпеку інших осіб.

До таких категорій належать співробітники транспортної галузі, оборонної промисловості, підприємств енергетики та медичних і освітніх установ, які працюють із вразливими групами населення.

У МОЗ пояснили, що мета цих змін полягає у зменшенні ризиків, пов’язаних із професійною діяльністю, захисті працівників і суспільства, а також адаптації національних норм до міжнародних стандартів.

Роботодавцям ці нововведення принесуть додаткову відповідальність, оскільки вони повинні будуть як забезпечити організацію оглядів, так і покрити витрати на них. Для працівників це стане гарантією професійної та неупередженої оцінки їхнього психічного здоров’я.

Нагадаємо, що, починаючи з 2025 року, попередні періодичні та позачергові психіатричні огляди, включно з перевірками на вживання психоактивних речовин, зможуть виконувати виключно медичні заклади, які відповідають низці критеріїв. Вони повинні:

  • мати ліцензію на медичну практику за спеціальністю “Психіатрія”;
  • укласти договір з НСЗУ на надання психіатричної допомоги дорослим і дітям у стаціонарних умовах, через мобільні мультидисциплінарні команди або амбулаторно;
  • бути зареєстрованими в електронній системі охорони здоров’я.

Також право на проведення таких оглядів матимуть медичні установи, підпорядковані Державному управлінню справами, Міноборони, МВС (зокрема ДСНС, Держприкордонслужбі, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ та Держспецзв’язку, за умови відповідності ліцензійним та професійним вимогам.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter