Юристка Катерина Рашевська: Росія використовує українських дітей як агентів пропаганди “руського миру” за кордоном

Дата: 12 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Російські окупанти використовують українських дітей, які живуть на тимчасово окупованих територіях, як агентів пропаганди “руського миру” за кордоном, зокрема в Індії, Китаї та Казахстані.

Про це заявила юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

Катерина Рашевська. Фото з соцмереж

Вона розповіла, що українську дитину з окупованої Волновахи разом з дев’ятьма російськими школярами повезли в Китай. Там протягом тижня відбувався китайсько-російський “культурний обмін” згідно зі спеціальною угодою між Росією та КНР.

До укладення цієї угоди, як і до самої поїздки, в грудні активно долучився губернатор Ямало-Ненецького автономного округу РФ (ЯНАО) Дмитро Артюхов – один з найвірніших губернаторів Путіна, уточнила правозахисниця.

“У ЯНАО українських дітей навіть без російських документів віддавали в російські родини. Тут одним з перших відкрився центр “Воїн” і його програми мілітаризації дітей у спецтаборах. Волновасі не пощастило бути “підшефним регіоном” саме цього суб’єкту РФ”, – написала Рашевська.

Українська дівчинка Вікторія, яку спочатку вивезли до Москви, а далі у Пекін, – багаторазова призерка всеукраїнських музичних конкурсів. На початку лютого 2022 року вона перемогла в черговому національному змаганні з музичного мистецтва, яке проходило в Дніпрі.

Росіяни вивезли до КНР у межах “культурного обміну” дівчинку з окупованої Волновахи. Джерело: фейсбук-сторінка Катерини Рашевської

На переконання Рашевської, такі дії росіян мають конкретну мету: вони цілеспрямовано легітимізують короткочасне вивезення українських дітей задля перевиховання та викорінення ідентичності. Для цього вони використовують інфраструктуру “Россотрудничества” за кордоном.

“Це нова тенденція, яка прослідковується з другого півріччя 2024 року – від моменту активізації дій щодо потенційного притягнення до відповідальності білоруських агентів. Для своїх закордонних вивезень росіяни почали обирати держави, яким Україні внаслідок геополітичного контексту важко відкрито дорікнути”, – пояснила вона.

Крім особливо вразливих груп дітей (сироти, позбавлені батьківського піклування, діти з інвалідністю), під прицілом росіян опинилися також талановиті маленькі українці – спортсмени, музиканти, переможці шкільних олімпіад.

“У Росії на них великі плани – національні збірні, театральні трупи та оркестри, а ще – університети, зокрема й на території “дружніх” держав. Програма згаданого вивезення передбачає відвідування Університету Цінхуа, який займає 43-тє місце у світовому рейтингу закладів вищої освіти”, – розповіла Рашевська.

Юристка наголосила на тому, що до категорії “діти під ризиком депортації” варто включити таких дітей і розробити для них програму повернення, яка б спонукала їх та їхніх батьків обирати майбутнє з Україною, а не з Росією чи Китаєм.

Раніше Рашевська розповідала про іншу пропагандистську операцію росіян: вивезення на два тижні українських дітей з Луганська до Індії.

“Тільки ні Росія, яка їх вивезла, ні індійці, які 2 тижні приймали, дітей з Луганська українцями не вважають. В усіх публікаціях 10 луганчан разом з ростовськими дітьми фігурують як “російські діти”, – повідомила вона.

До середини листопада діти проживали в міжнародній школі “Санта Марія” в Фарідабаді. Там вони влаштовували майстер-клас з гри на ложках, вчили місцевих пекти “бліни” й робити вареники, відсвяткували “День російської єдності” в російських традиційних костюмах, співаючи російські пісні та знайомлячи індійців з “культурою козаків”.

Джерело: фейсбук-сторінка Катерини Рашевської

За інформацією окупантів, всі діти були в супроводі батьків, ба більше, всі вони – члени “Руху перших”, тому з високою ймовірністю вивезення не мало насильницького характеру й вже не було спрямоване на перевиховання, оскільки цілей останнього досягнуто.

“Українські діти стали агентами пропаганди держави-агресора та рупорами “російського світу” за кордоном. Такими є наслідки довготривалої індоктринації та мілітаризації дітей з Луганська, які вже понад 10 років “обробляються” російськими агентами. Діти – підлітки, тож можна цілком виправдано припустити, що вони мали й українське громадянство, й українські документи до початку агресії у 2014 році”, – пояснила правозахисниця.

Рашевська наголосила на тому, що кількість місць, куди переміщуються українські діти, зростає. Це варто належно документувати та обговорювати з державами, які потенційно можуть приймати таких дітей.

Нагадаємо, що Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе планує призначити спеціального представника у справах українських дітей.

Раніше ZMINA повідомляла, що станом на кінець червня поточного року Національному інформаційного бюро (НІБ) було відомо про 23 711 дітей, яких депортували до Росії. Частину з них повернули до України, з частиною вдалося встановити зв’язок. Де зараз перебувають 20 тисяч дітей, невідомо. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter