Європейська федерація журналістів закликала до міжнародного розслідування смерті Вікторії Рощиної в російському полоні
Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) виступила з вимогою справедливості для української журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула в російському полоні у вересні 2024 року, та закликала до негайного звільнення щонайменше 31 українського медіапрацівника, яких незаконно утримують в РФ.
Відповідну комплексну резолюцію ухвалили в ЄФЖ, повідомив очільник Нацспілки журналістів України Сергій Томіленко.

Резолюція висловлює “глибокий шок” від смерті Рощиної – журналістки-розслідувачки, яка досліджувала російську систему “примарних ув’язнених” на окупованих українських територіях. Окупанти захопили її в полон, незаконно утримували, а у 2024 році повернули до України тіло медійниці з ознаками катувань.
Документ вимагає “ретельного міжнародного розслідування обставин смерті Вікторії Рощиної в російському полоні та притягнення винних до відповідальності”.
Справа Рощиної стала символічною для ширших загроз, з якими стикаються журналісти в зоні конфлікту, наголосив Томіленко. Резолюція детально описує систематичне знущання із затриманих окупантами медійників, які “піддаються катуванням, погрозам, тиску та постійному приниженню їхньої гідності під час утримання, їм відмовляють у належній медичній допомозі”.
Затримані журналісти стикаються з обвинуваченнями, що не мають жодного стосунку до їхніх журналістських обов’язків, і це порушує міжнародне право, яке захищає журналістів як цивільних осіб у зонах конфлікту, наголосили в резолюції.
Документ ЄФЖ передбачає комплексну європейську відповідь на кількох рівнях. Зокрема, закликає Європейську комісію та уряди країн-членів ЄС значно посилити дипломатичний тиск та санкції проти РФ та ініціювати створення міжнародного механізму для звільнення українських журналістів як цивільних осіб з російського полону.
Водночас резолюція доручає Керівному комітету ЄФЖ створити спеціальну робочу групу з моніторингу ситуацій затриманих українських журналістів та координації міжнародних адвокаційних зусиль для їхнього звільнення.
Відповідні справи оперативно подаватимуться на Платформу захисту журналістики та безпеки журналістів Ради Європи для забезпечення систематичної документації та реагування, пише Томіленко.
Нагадаємо, журналістку Вікторію Рощину посмертно нагородили відзнакою “За відданість професії за найтяжчих умов” у конкурсі професійної журналістики “Честь професії” – 2025.
Раніше Росія передала Україні тіло журналістки Вікторії Рощиної, яке було позначене в документах як “невстановлена особа чоловічої статі” й містило єдину незрозумілу позначку: СПАС. Під час огляду виявилося, що деякі внутрішні органи були відсутні. Зокрема, головний мозок, очні яблука, а також частина трахеї. Про це йдеться в розслідуванні “Проєкт Вікторія”, яке опублікувала 29 квітня “Українська правда” в співпраці з Forbidden Stories та низкою міжнародних медіа.
Також під час брифінгу начальник департаменту війни Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов заявив, що через стан тіла і муміфікацію не вдалося встановити причини смерті Рощиної.
Вікторія Рощина працювала на hromadske, пізніше публікувалася в “Українській правді” та “Радіо Свобода”. Також вона співпрацювала з Українським радіо, “UA: Перший” та “Цензор.нет”. У 2022-му отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду “За мужність у журналістиці”.
Про перше затримання журналістки стало відомо 16 березня 2022 року. Її утримували представники російської Федеральної служби безпеки. Тоді вона перебувала в окупованому Бердянську. 22 березня російські військові звільнили Рощину з полону, змусивши записати відео із запереченням претензій до спецслужб РФ.
3 серпня 2023 року родичі та друзі знову втратили зв’язок з журналісткою. Вона зникла безвісти під час поїздки на тимчасово окуповані території. Перед цим вона виходила на звʼязок з батьками, коли була в Польщі. Вікторія планувала поїхати на ТОТ через Латвію та Росію.
У серпні Рощина написала сестрі, що кілька днів проходила численні перевірки під час перетину російського кордону і що не почувається в безпеці. Де саме вона перебувала в цей момент, Вікторія рідним не повідомила і на зв’язок більше не виходила.
У 2024 році батьки журналістки отримали короткого офіційного електронного листа від міністерства оборони Росії: “Ваша донька померла 19 вересня 2024 року, її тіло буде повернено під час одного з обмінів військовополоненими”. Жодних подробиць у листі не було.
Тіло Вікторії не повертали протягом кількох місяців, а обставини її полону та смерті залишалися нез’ясованими.
Журналістка була в списках на обмін. Її мали етапувати з Таганрога до Московського СІЗО “Лефортово”.
Українські журналісти та медійники закликали міжнародну спільноту до рішучих та негайних дій у зв’язку з убивством української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні. Офіс представника Організації з безпеки і співробітництва в Європі з питань свободи медіа засудив убивство росіянами української журналістки Вікторії Рощиної.
ZMINA писала про те, якою була журналістка Вікторія Рощина, яку Росія вбила в полоні