Європарламентарі пообіцяли родинам цивільних бранців адвокатувати тему незаконного утримання українців окупантами
Представники громадської організації “Цивільні в полоні“ під час європейського адвокаційного туру зустрілися з членом Європарламенту Гельмутом Брандштеттером та першим секретарем робочої групи з прав людини (COHOM) Дезіре Герман Діас. Українські активістки розповіли європейцям про проблеми звільнення цивільних з російської неволі та недотримання Росією міжнародного законодавства. Поїздка до Брюсселя стала можливою завдяки підтримці правозахисної організації Front Line Defenders.
Про це повідомила виданню ZMINA представниці громадської організації.

Під час зустрічі 26 березня 2025 року родини цивільних бранців розповіли про відсутність механізмів повернення незаконно ув’язнених РФ цивільних та ігнорування нею норм міжнародного гуманітарного права і Женевських конвенцій. Окрім цього, активістки закликали міжнародну спільноту усіляко допомагати українській владі у звільненні цивільних.
“Ми розповіли, що є нагальна потреба повернення людей, які у полоні втрачають не лише здоров’я, а й життя. Особливо небезпечним є утримування літніх та важко хворих людей у російських катівнях”, – каже активістка Олена Цигіпа.
Також активістки розповіли про свою співпрацю з українською владою та міжнародними організаціями.
Гельмут Брандштеттер пообіцяв родинам цивільних підняти тему українських бранців на пленарних засіданнях Європарламенту.
Як з’ясували представники організації, не всі європейці знали про проблему масових викрадень на окупованих територіях. Багато хто з міжнародної спільноти був більше обізнаний у темах депортації дітей або обміну військовополоненими.
“Ми просили їх про інформаційний розголос, адже у дипломатів є своя аудиторія та підписники у соцмережах. Щоб вони написали про незаконно ув’язнених громадян України. Також ми пропонували провести у них мистецькі виставки, на яких розповідатимуть історії бранців. Вони натомість подякували нам за розповіді про незаконно затриманих та зниклих безвісти цивільних на окупованих територіях”, – зазначила Цигіпа.
За словами однієї зі співзасновниць ГО “Цивільні в полоні” Карини Дячук, представники країн ЄС погодилися розповісти у себе на батьківщині про складну ситуацію з бранцями в Україні. Вони також були не проти, якщо родини незаконно ув’язнених цивільних, які проживають у них на території, самі про це розповідатимуть.
“Наприклад, представник Румунії погодився залучити сім’ї бранців, щоб розповісти про це своїм співвітчизникам”, – пригадує активістка.
Нагадаємо, зараз у реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин міститься понад 71 тисячу записів. Туди входять дані як про військових, так і про цивільних. У 2024 році близько 30 тисяч людей вважалися зниклими.
Крім того, протягом трьох років Коордштаб (КШ) провів 62 обміни, повернув з російського полону 4306 військових та врятував поза обмінами 469 людей; також вдалося репатріювати понад 7 тисяч тіл загиблих оборонців.