ЄСПЛ присудив компенсації учасникам зірваної поліцією екологічної акції у Львові
Європейський суд з прав людини визнав порушення, зокрема щодо права на особисту недоторканність та свободу зібрань у справі “Богай та інші проти України”, яка стосувалась зірваної поліцією акції протесту екоактивістів у Львові у 2018 році.
Про це йдеться у рішенні суду.

Справа стосувалась подій січня 2018 року, коли поблизу будівлі цирку у Львові активісти проводили протест проти використання тварин для розваг людей.
Місцеві органи влади заздалегідь повідомили про зібрання, а на місці працювали поліціянти, кількість яких приблизно дорівнювала кількості учасників та противників акції разом взятих.
Протидіяла акції група молодиків, які, імовірно, належали до ультраправих угруповань. Вони кинули димову шашку у бік цирку, але поліція замість затримання провокаторів невдовзі почала затримувати екоактивістів.
Спершу організаторів оточили, по одному виводили, перевіряли речі на наявність небезпечних предметів, а деяким наділи кайданки та стяжки. У декількох людей знайшли певні предмети, втім, не було доказів того, що вони або інші учасники протесту намагалися чи хотіли використати їх для завдання шкоди іншим.

У підсумку активістів доставили до відділку на щонайменше три години, де фотографували, зняли відбитки пальців, а деяких звинуватили у дрібному хуліганстві, склавши адмінпротоколи.
Заявники скаржилися, зокрема, на порушення прав за статтею 5 (право на свободу та особисту недоторканність), 10 (свобода вираження поглядів) та 11 (свобода зібрань та об’єднань) Конвенції. Вони також посилалися на статтю 13 (право на ефективний засіб правового захисту) Конвенції.
Суд, дослідивши матеріали, дійшов висновку, що відбулось порушення за двома статтями Конвенції щодо права на особисту недоторканність та свободу зібрань.
У рішенні ЄСПЛ нагадує, що у справах, які стосуються України, неодноразово визнавав – несвоєчасне документування позбавлення волі протоколом про затримання є порушенням.
“Відсутність протоколу затримання сама по собі повинна розглядатися як найсерйозніший недолік, оскільки Суд постійно дотримується думки, що незафіксоване затримання особи є повним запереченням фундаментально важливих гарантій, що містяться у статті 5 Конвенції, і свідчить про найсерйозніше порушення цього положення. Відсутність запису таких питань, як дата, час і місце затримання, ім’я затриманого, причини затримання та ім’я особи, яка його здійснила, має розглядатися як несумісне з вимогою законності та з самою метою статті 5 Конвенції”, – пояснюють захисники активістів з Української Гельсінської спілки з прав людини.
Окрім цього, суд вкотре повторив, що влада має розмежовувати мирних та немирних демонстрантів, а акції не перестають бути мирними, навіть коли ризикують призвести до заворушень через події, які організатори не контролюють. Останнє означає, що такі протести захищені статтею Конвенції про право на свободу мирних зібрань.
Тепер уряд має сплатити заявникам компенсації.
Нагадаємо, що раніше ЄСПЛ визнав бездіяльність уряду під час подій 2 травня 2014 року в Одесі. ZMINA пояснювала, що означає це рішення.