ЄС посилюватиме боротьбу з безкарністю за воєнні злочини росіян в Україні – Каллас
Протягом більш ніж трьох років повномасштабної війни російська армія та влада вчиняють в Україні численні воєнні злочини. Їх вдалося задокументувати, тож Європейський Союз наполягатиме на відповідальності винних.
Про це заявила висока представниця ЄС із зовнішньої політики та безпеки Кая Каллас під час пленарного засідання Європарламенту в Страсбурзі, пише Укрінформ.

Вона зауважила, що три роки тому почали зʼявлятися фото та відео із закатованими цивільними на Яблонській вулиці в Бучі. Серед загиблих були діти, які прямували до батьків, місцеві мешканці, що йшли по продукти, люди, які намагалися дістатися додому. Каллас наголосила, що, як і в Боснії чи Шрі-Ланці, одна світлина чи відеозапис можуть розкрити масштаб жорстокості війни. У випадку Бучі, за її словами, є беззаперечні докази: фото, записи переговорів, перехоплення сигналів російських командирів.
Тож Каллас зазначила, що російські війська скоїли в Україні стільки злочинів проти мирного населення, що в це важко повірити. Одним з найтяжчих вона вважає насильницьке переміщення та депортацію українських дітей. Водночас діти, які залишилися в Україні, також страждають від дій окупантів.
За даними організації “Врятуємо дітей”, через війну близько 4 мільйонів українських школярів зіткнулися з перервами в навчанні. Пошкоджено близько 4 тисяч навчальних закладів, понад 10% освітньої інфраструктури України зруйновано повністю.
Окупанти атакували й медичні установи, наражаючи на небезпеку життя дітей, зокрема тих, хто має хронічні захворювання. Рівень народжуваності в Україні за час війни впав на 30% і зараз є одним з найнижчих у світі. Каллас наголосила, що Росія не лише руйнує сучасну Україну, а й намагається поставити під загрозу її майбутнє.
Вона також підкреслила, що ЄС входить до міжнародної коаліції із захисту українських дітей і робитиме все можливе для їхнього повернення до України. Євросоюз запровадив санкції проти понад 70 осіб, причетних до депортацій, насильницьких переміщень, примусової русифікації та мілітаризації українських дітей.
Крім того, вона згадала численні випадки насильницьких зникнень, тортур, позасудових страт, сексуального насильства над цивільними та військовополоненими з боку російських сил на окупованих територіях. ЄС, за її словами, порушуватиме ці питання на всіх можливих майданчиках.
“Жоден цивільний в’язень не може бути забутим. Ми маємо також виступати за захист військовополонених та закликаємо Росію дотримуватися її довгострокових міжнародних зобов’язань відповідно до міжнародного гуманітарного права”, – додала вона.
Каллас наголосила, що справедливий і тривалий мир в Україні має базуватися на Статуті ООН та міжнародному праві. Він обов’язково передбачатиме обмін військовополоненими, звільнення всіх цивільних заручників і повернення депортованих українських дітей.
Нагадаємо, що напередодні президент Володимир Зеленський разом з першою леді Оленою Зеленською та іноземними делегаціями вшанував пам’ять людей, загиблих під час російської окупації Бучі у 2022 році.