Якщо ви стали свідками домашнього насильства: правозахисники запустили платформу з рекомендаціями

Дата: 06 Грудня 2021
A+ A- Підписатися

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International презентувала інтерактивну платформу “Гаджети бачать“, яка навчає правильної послідовності дій потенційних свідків домашнього насильства.

Про це повідомили в пресслужбі організації.

Користувачів платформи занурюють у типові ситуації насильства в житловому будинку та на вулиці й пропонують їм обрати варіанти можливих реакцій. Залежно від того, які реакції були обрані, на сайті роз’яснюють, чи була поведінка свідків коректною.

“Попри високий рівень домашнього насильства в Україні й масштабні інформаційні кампанії для розголосу цієї проблеми більшість українців і українок все ще не знають, як реагувати, якщо вони стали свідками насильства. Тому найчастіше сусіди або перехожі не втручаються в конфлікти між партнерами або родичами, відтак постраждалі особи втрачають можливість отримати допомогу і залишаються сам на сам із проблемою. Нам важливо достукатися до кожного і кожної й донести думку, що насильство – це не приватна справа, а проблема цілої країни. І поки ми будемо мовчати й ігнорувати її – зміни не відбудуться. Насправді ж кожна та кожен з нас може зробити простий крок, аби зробити життя в нашій країні безпечнішим”, – зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні.

Загалом в організації рекомендують свідкам домашнього насильства зробити такі дії.

  • Спробувати втрутитись у конфліктну ситуацію без ризиків для свого здоров’я. Говорити спокійно, але твердо й голосно (якщо навколо є люди, це також приверне їхню увагу).
  • Зателефонувати на 102. Це єдиний надійний номер для виклику поліції. Телефоном необхідно надати чітку інформацію про ситуацію, точну адресу або точний орієнтир, де відбувається насильство, та згодом зустріти екіпаж поліції на місці (якщо на вашому смартфоні завантажено мобільний застосунок MyPol – натисніть на червону кнопку для виклику поліції).
  • Не залишати постраждалу людину навіть після того, як викликали поліцію. Спробувати допомогти постраждалій людині, запитати, як вона почувається, через певний час.
  • Викликати швидку, якщо постраждала особа потребує допомоги медиків.
  • Задокументувати за можливості насильницькі дії на фото або відео, що згодом може стати доказом у кримінальній справі. Водночас враховувати, що фото- та відеофіксація випадків правопорушень є законною дією.
  • Контролювати дії поліцейських. Записати ім’я та номер жетона правоохоронців, які прибули на виклик. Поліцейські мають провести перевірку, а за наявності доказів – оформити адміністративний протокол. Пам’ятайте, співробітник поліції на місці має змогу виписати терміновий заборонний припис кривднику, якого змусять до 10 днів залишити помешкання або контактувати з постраждалою особою.
  • Зателефонувати на 116 123 – цілодобову національну гарячу лінію із запобігання домашньому насильству, якщо поліція відмовляється проникати в помешкання потерпілих, документувати насильство або виписувати заборонний припис.
  • Якщо потерпілою є дитина, окрім поліції, слід звернутися до органу опіки та піклування або управління в справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини. Допоможіть потерпілій знайти контакти служб, які працюють над захистом прав дітей, або служби в справах дітей вашого міста.

Amnesty International – всесвітній рух, що об’єднує близько 10 мільйонів людей з більш ніж 150 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними в Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: