Як абітурієнтам з окупації підготуватися до ДПА, НМТ та ЗНО: правозахисники підготували пояснення

Дата: 18 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Центр громадянської просвіти “Альменда” зібрав ресурси, які допоможуть абітурієнтам з тимчасово окупованих територій (ТОТ) підготуватися за скороченими програмами за різними рівнями – початковим, базовим (середнім або достатнім) та поглибленим (високим). 

Акумульовані матеріали та детальні роз’яснення правозахисна організація оприлюднила на своїй сторінці.

Як відомо, незаконно впроваджені на ТОТ освітні стандарти не відповідають українським освітнім стандартам. Також країна-окупант заборонила на окупованій території викладання української мови та історії України. 

“Ми створили [ці матеріали], бо подібних матеріалів за спрощеною програмою не було. Ми зібрали всю необхідну інформацію, щоб допомогти учням підготуватися до вступу [до закладів вищої освіти]. Наша мета – зробити матеріали зрозумілими й доступнішими навіть для тих, хто лише починає своє навчання”, – повідомляє пресслужба правозахисної організації.

Правозахисна організація підготувала навчальний посібник з історії України для підготовки до річного оцінювання та ДПА.
 

Посібник має вигляд навчального довідника. Матеріал об’єднаний у 29 тем відповідно до модифікованої навчальної програми з цього предмета. Кожна тема побудована за стандартною схемою: спочатку пропонується ознайомитися з основними датами, назвами, термінами та іменами, а потім у стислій формі викладений матеріал за темою.
 
Крім того, Центр громадянської просвіти “Альменда” оприлюднив навчальний посібник з української мови для підготовки до річного оцінювання та ДПА.
 

Структурно посібник охоплює ключові розділи: фонетику, орфоепію, словотвір, орфографію, лексику, граматику. Відповідно до цих розділів визначено 50 найосновніших підтем. У кожній підтемі сформульовано основні поняття, які розкрито у форматі коротких пояснень, таблиць і схем.
 
Як відомо, дипломи, які видаються в університетах на ТОТ, не визнаються ані в Україні, ані у світі. 
 
Напередодні Міністерство освіти і науки України затвердило порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 році. Охочі вступники з прифронтових та окупованих територій, зокрема з тимчасово окупованого Криму, зможуть вступити на бюджетну форму навчання за спрощеною процедурою без складання національного мультипредметного тесту (НМТ).
 
Абітурієнти з тимчасово окупованих територій можуть детально дізнатися про вступну кампанію 2025 за цим посиланням.
 
Крім того, Альменда надає консультації кримчанам у WhatsApp, Facebook Messenger та Viber.
 
Також громадян з ТОТ консультує громадська організація “Донбас SOS” за телефоном гарячої лінії 0 800 309 110. Абітурієнти в окупації можуть зв’язатися із гарячою лінією цієї правозахисної організації через вайбер, WhatsApp або телеграм за номером +38 093 500 69 18.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter