“Я не маю намірів ховатися від суду, оскільки вважаю себе невинним”: у Ростові почався суд над полоненим Павлом Запорожцем

Дата: 20 Березня 2023
A+ A- Підписатися

У Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону 15 березня відбулося перше судове засідання в справі ветерана АТО Павла Запорожця, якого окупанти викрали в Херсоні та звинувачують у “міжнародному тероризмі”. Під час засідання Павло Запорожець виступив із проханням обрати для нього запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою.

Про це виданню ZMINA повідомила сестра Павла Марина Запорожець.

Як відомо, Росія обвинувачує Павла Запорожця в порушенні статті 361 КК РФ за “намір влаштувати терористичний акт” у Херсоні. За версією слідства, він збирався вчинити підрив вибухових пристроїв під час акції “Безсмертного полку” 9 травня 2022 року.
 
За словами адвоката Олексія Ладіна, його підзахисний Павло Запорожець, бувши чинним військовослужбовцем, вів партизанську діяльність. Це підтверджено документами, які додаються до справи. Однак під час виконання бойового наказу його затримали окупанти. Спочатку його незаконно утримували в Херсоні, потім в окупованому Криму, а зараз перевезли до Ростова-на-Дону.

Захищаючи свого клієнта в суді, Ладін послався на положення III Женевської конвенції. Згідно з нею, Росія має визнати Запорожця військовополоненим та припинити будь-яке кримінальне переслідування в його справі.

Павло погодився із захистом і звернувся до судді з проханням обрати для нього запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою.

Я вкотре хочу звернути вашу увагу на те, що я був незаконно затриманий, а точніше викрадений, на території іноземної держави працівниками правоохоронних органів Росії. Я незаконно утримувався на території міста Херсон протягом трьох місяців. Після чого я був незаконно транспортований до Криму, де мене взяли під варту. Своїми діями я жодним чином не перешкоджав слідству, а, навпаки, всіляко сприяв встановленню істини в справі. Я не маю намірів ховатися від суду, оскільки вважаю себе невинним. Я не збираюся чинити тиск на свідків у справі, оскільки це немає сенсу для невинної людини. У зв’язку з усім вищезазначеним я прошу суд відмовити в задоволенні клопотання прокурора та обрати для мене інший запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою“, – заявив Запорожець у суді.

За словами Марини Запорожець, крім російських журналістів, у залі засідання були присутні представники Кримськотатарського об’єднання журналістів. 

У Росії це перша справа про “міжнародний тероризм”, яка дійшла до суду“, – зауважила жінка. 

За її словами, суддя переніс розгляд справи про “міжнародний тероризм” Павла Запорожця на 5 квітня.

Марина Запорожець також додала, що після того, як Павла перевезли до Ростова, психологічний тиск на нього посилився. Йому перестали віддавати листи, які надсилають родичі:

Вони посилили його охорону. У ростовському СІЗО №1 для ув’язнених за аналогічними статтями готують окремий корпус для утримання “особливо небезпечних злочинців”. Відомо, що до Ростова мають перевезти щонайменше чотирьох ув’язнених із кримських СІЗО та дев’ятьох херсонців, яких утримують у Лефортово. Їхні справи також передали до Південного окружного суду Ростова”.

Сестра полоненого запевнила, що Павло тримається, але майже рік перебування в полоні негативно позначився на його здоров’ї та зовнішньому вигляді.


Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, – напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу ys@zmina.ua. Наш представник зв’яжеться з вами. 

Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової Місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду, тощо для  документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter