Випадки катувань російських військовополонених потребують верифікації через держоргани України – Омбудсман

Дата: 03 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Омбудсман України Дмитро Лубінець відреагував на доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини, заявивши, що випадки катувань і жорстокого поводження з російськими військовополоненими потребують додаткової верифікації через уповноважені держоргани України.

Відповідний аналіз доповіді він опублікував на своїй фейсбук-сторінці. 

Ілюстративне зображення. Фото: Дмитро Лубінець

Лубінець відзначив, що у доповіді визнаються систематичні порушення Росією прав людини в Україні. Йдеться про атаки на цивільну інфраструктуру, страти й катування українських військовополонених, незаконну конфіскацію майна на окупованій території України та залучення дітей до військового вишколу. Утім, низка висновків ООН щодо України, за його словами, є хибними.

“Категорично не погоджуюся з тим, що не враховані певні зауваження та рекомендації, надані Офісом омбудсмана України”, – підкреслив він.

Омбудсман прокоментував випадки катувань російських військовополонених, описані в доповіді. Він зазначив, що Офіс генпрокурора розпочав кримінальне розслідування цих фактів, а Координаційний штаб, Генеральний штаб ЗСУ та Міністерство оборони України підтвердили, що розслідування триває. Коментарі, надані Департаментом національного превентивного механізму, не врахували у доповіді.

“Співробітники Офісу омбудсмана разом з представниками громадських організацій регулярно здійснюють відвідування таборів для тримання військовополонених та спеціальних дільниць у слідчих ізоляторах. Умови та поводження з російськими військовополоненими відповідають Женевській конвенції”, – додав він.

Також Уповноважений Верховної Ради України з прав людини звернув увагу на те, що повідомлення про катування російських військовополонених після їх евакуації з поля бою потребують додаткової перевірки уповноваженими органами України.

Лубінець підкреслив, що ООН намагається порівняти масштаби порушень з боку України та РФ. Він наголосив на тому, як українці повертаються з російського полону: часто з тяжкими травмами, що підтверджує масштаби знущань з боку Росії.

Насамкінець Омбудсман заявив, що Україна неодноразово наголошувала на необхідності висвітлення порушень прав людини з боку Росії, попри відсутність повного доступу до місць утримання в Росії. Він обурився тим, що ООН надає однакові рекомендації Україні та Росії щодо дотримання міжнародного гуманітарного права, що є неприпустимим у цьому контексті.

Раніше ZMINA писала, що у доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини міститься інформація про випадки катувань і жорстокого поводження з російськими військовополоненими. У доповіді зазначається, що такі дії найчастіше відбувалися на ранніх етапах полону в транзитних пунктах.

У документі йдеться і про смерть одного російського військовополоненого на початку 2024 року внаслідок катувань у транзитному пункті. Також розслідуються ще два достовірних випадки загибелі за подібних обставин.

Водночас із серпня 2024 року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала значне збільшення кількості випадків страт, катувань і жорстокого поводження з українськими військовополоненими. Йдеться щонайменше про 62 загиблих.

Нагадаємо, що у листопаді 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини також фіксувало випадки жорстокого поводження з військовополоненими росіянами у виправній колонії в Дніпропетровській області та в кількох слідчих ізоляторах в Україні. Утім, в ООН наголошували, що український уряд реагує на заяви про застосування насильства щодо військовополонених з боку представників своїх Збройних сил. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter