Використав інтернат у Бородянці як живий щит: соратника Кадирова заочно засудили до 11 років в’язниці

Дата: 24 Вересня 2024
A+ A- Підписатися

Бородянський районний суд заочно відправив на 11 років за ґрати кадирівця Данііла Мартинова, за те що він використовував мешканців психоневрологічного інтернату як живий щит проти ударів ЗСУ.  

Про це повідомляє ZMINA з посиланням на вирок суду. 

Кадирівець Данііл Мартинов. Фото: РІА Новини

Ексзаступник начальника управління росгвардії в Чеченській Республіці, який входить до найближчого оточення Кадирова, Данііл Мартинов отримав 11 років ув’язнення за порушення законів та звичаїв війни, зокрема за те, що перетворив психоневрологічний інтернат у Бородянці на Київщині на вогневу позицію окупантів. У 2022 році заручниками російських військових стали близько пів тисячі жителів інтернату, серед яких лежачі люди, візочники, працівники інтернату й місцеві жителі з дітьми.

Кадирівець із 2020 року перебуває під санкціями США за порушення прав людини. Мартинов, служив у спецпідрозділі “Альфа” ФСБ РФ, брав участь у підготовці чеченського спецпідрозділу “Терек” НГР. Станом на 24 лютого 2022 року був заступником начальника управління федеральної служби військ національної гвардії РФ у Чеченській Республіці. 

Як радник міністра МНС РФ Мартинов у лютому 2023 року в складі офіційної делегації був у Туреччині. Україна просила про його екстрадицію, але це прохання не задовольнили.

Згідно з матеріалами судової справи, вранці 26 лютого 2022 року директорка Бородянського психоневрологічного інтернату Марина Ганіцька помітила окупаційну техніку поблизу закладу. В інтернаті перебувало 350 хворих людей, які постійно проживали в закладі, та понад 60 людей, зокрема діти, яких привезли з іншого інтернату.

У наступні декілька днів росіяни дистанційно стріляли по вікнах, щоб люди не виглядали на вулицю. 5 березня росіяни зламали ворота закладу, вдерлися в будівлю інтернату, вивели всіх на вулицю, здійснювали обшуки, погрожували й залякували мешканців та працівників закладу. Погрози та знущання з цивільних відбувалися систематично. Крім того, весь процес російські військові знімали на відео. Як згадує директорка інтернату, окупанти говорили, що коли знайдуть зброю чи українських солдатів, то всіх стратять. Вони погрожували прорізати людей, скласти в коробку і відправити українському президенту. Далі вони знущалися: вибивали двері, лякали дітей, роздягали людей на морозі.

У закладі був запас продуктів і ліків, для технічних потреб люди брали воду з озера, а для приготування їжі – з криниці біля інтернату. Харчі готували серед подвір’я на вогнищі. Військові ніякого забезпечення, зокрема харчів, дров чи теплого одягу, їм не давали. У період з 5 до 13 березня, аж поки заклад не евакуювали, померли 9–12 людей. Причиною їхньої смерті стала відсутність необхідних ліків і медичної допомоги. Багато мешканців отримали фізичні й психологічні травми.

За словами очевидців, усім, що відбувалося в інтернаті, керував Мартинов, накази якого кадирівці виконували беззаперечно. Він заявляв, що вони не воюють проти цивільних і, щоб залишитися живими, мешканцям інтернату не можна залишати територію. Далі він організував запис відео, на якому змусив мешканців інтернату з директоркою дякувати Путіну за “освобождєніє” та те, що вони живі.

Крім того, російські солдати розмістили на території інтернату самохідні артилерійські установки та реактивні системи залпового вогню “Град”. З них вони обстрілювали прилеглі селища.

Коли російські військові покинули приміщення інтернату, периметром прилеглої території вони розмістили артилерію, протитанкові установки та міномети. Ймовірно, вони сподівалися захиститися мешканцями як живим щитом. Коли директорка повернулася на початку квітня до закладу, то помітила, що за їхньої відсутності в інтернаті жили окупанти. Навколо був бруд, фекалії, пошкоджене майно, з бухгалтерії викрали ноутбуки.

Нагадаємо, що російського омонівця Олександра Маркелова підозрюють у розстрілі цивільних у Гостомелі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter