Встановити інвалідність можна буде дистанційно та заочно: як працюватиме нова система
З 1 січня 2025 року медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) замінять оцінюванням повсякденного функціонування людини. Документи та дії будуть цифровізовані, а саме оцінювання можна буде пройти дистанційно чи заочно.
Про зміни повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України.
19 грудня Верховна Рада прийняла в цілому закон №12178 про ліквідацію МСЕК, починаючи із 1 січня 2025 року. Документ передбачає ліквідацію медико-соціальної експертизи для дорослих та запровадження людиноцентричної моделі оцінювання повсякденного функціонування, яке будуть проводити експертні команди лікарів-практиків.
“Буде запроваджена цифрова, прозора, європейська модель для відповідних визначень”, – розповів раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі телеканалу “Ми – Україна”.
При підготовці змін враховували пропозиції людей з інвалідністю та громадських організацій, зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
За його словами, для оцінювання повсякденного функціонування сформовані 1348 експертних команд, до яких увійшли понад 4300 лікарів. Вони працюватимуть у 286 лікарнях по всій Україні.
Передбачається, що оцінювання функціонування людини – тобто оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність, може проводитися одним із таких способів:
- очний – безпосередньо в закладі охорони здоров’я;
- дистанційний – з використанням методів і засобів телемедицини;
- заочний – без участі людини, виключно за наданими документами;
- виїзний – за місцем перебування або лікування людини.
Заочне оцінювання проводитимуть переважно для військовослужбовців, учасників бойових дій або пацієнтів із деякими захворюваннями. Зокрема з онкологією 3–4 стадії, хворобами крові, туберкульозом, набутою відсутністю кінцівок, при станах після трансплантації органів або імплантації штучного водія серцевого ритму, вроджених порушеннях, хворобах печінки, ускладнених геміплегією, параплегією або тетраплегією.
Водночас експертна команда зможе здійснювати розгляд за місцем перебування або лікування пацієнта, коли людина має труднощі з пересуванням і не підпадає під критерії для заочного розгляду. Також – коли військовослужбовець або учасник бойових дій перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні, але його стан не відповідає критеріям заочного розгляду.
Як пояснили у МОЗ, весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані. Дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одних до дня засідання, що дозволить мінімізувати ризики корупції. Також буде сформований Центр оцінювання для оскарження рішень.
Документи для людей з безстроковим статусом інвалідності з 1 січня 2025 року залишатимуться чинними. Для людей з інвалідністю, яким треба пройти повторний огляд під час впровадження нової системи, термін повторного огляду буде подовжений на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.
Раніше уряд пообіцяв не допустити голів комісії, які дискредитували себе, до інших адмінпосад у сфері охорони здоров’я та передати їхні функції кластерним і надкластерним лікарням.