Волонтери просять Зеленського відтермінувати на пів року обмеження для ввезення гумдопомоги
Майже 20 волонтерських організацій підготували звернення до президента України Володимира Зеленського з вимогою відтермінувати запровадження урядом з 1 грудня 2023 року нової системи пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану щонайменше на шість місяців.
Про це йдеться в колонці волонтерських організацій, опублікованій в “Українській правді”.
За словами підписантів, “скасування спрощеного режиму ввезення гуманітарної допомоги, а також нові процедури ввезення, звітності та обліку гуманітарної допомоги нанесуть значну шкоду забезпеченню Сил безпеки й оборони України та призведуть до недоотримання останніми засобів, необхідних для успішного протистояння агресору”.
Волонтери також звертають увагу на такі фактори, які ускладнюватимуть роботу з грудня:
- запуск нової системи відбувається без ухвалення необхідних нормативно-правових актів;
- паралельна зміна первинного законодавства;
- відсутність адекватного тестування автоматизованої системи та неусунення порушень її функціонування до початку роботи;
- введення автоматичного блокування на пів року для організацій, що ввозять гуманітарну допомогу;
- відсутність якісної координації.
Отже, волонтерські організації просять відтермінувати запровадження нової системи пропуску та обліку гуманітарної допомоги, а також продовжити дію поточного спрощеного режиму ввезення та оформлення гуманітарної допомоги щонайменше на шість місяців з урахуванням пропозицій і зауважень представників організацій громадянського суспільства та волонтерського руху.
Раніше європейські волонтери просили відтермінувати постанову Кабінету Міністрів N°953, яка обмежує можливості постачання гуманітарної допомоги до України.
Нагадаємо, з 1 грудня митне оформлення гуманітарної допомоги, а також товарів військового призначення та подвійного використання, що ввозять як гуманітарну допомогу, здійснюватимуть за новим порядком.
Відповідно, втратить чинність постанова уряду №174 від 1 березня 2022 року. Зокрема, скасовується передбачена цим документом вимога про надання гарантійних листів кінцевих користувачів товарів гуманітарної допомоги.
Новий порядок передбачає, що митне оформлення гуманітарної допомоги здійснюватимуть:
- у пунктах пропуску через державний кордон України;
- без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
- шляхом подання декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою;
- у спосіб, визначений новим порядком.
Митне оформлення товарів військового призначення та подвійного використання як гуманітарної допомоги здійснюватимуть за наявності:
- декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою;
- дозвільного документа Державної служби експортного контролю України, якщо його необхідність передбачена постановами Кабміну від 20 листопада 2003 року № 1807 та від 28 січня 2004 року № 86.
Виняток становитимуть товари, перелічені в постанові №1378 від 9 грудня 2022 року. На імпорт цих товарів не поширюється дія Закону “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” в період воєнного стану.
ZMINA раніше писала про “Переслідування волонтерів за незаконне використання гуманітарки: що не так із законодавством і як це можна змінити”.