Вирішувати питання про особливий статус Донбасу можна лише на референдумі – Захаров

Дата: 14 Жовтня 2015
A+ A- Підписатися

При наданні особливого статусу територіям на Донбасі не можна нехтувати Конституцією та правовими процедурами.

Про це заявив Євген Захаров, правозахисник, директор Харківської правозахисної групи, інформує кореспондент Центру інформації про права людини.

Захаров зазначив, що при втіленні реформ та розробці змін до Конституції часто керуються політичною доцільністю, різні політичні сили відстоюють свої інтереси, а не спираються на право.

За його спостереженнями, формат роботи різних груп з розробки змін до Конституції був різним.

Група з прав людини і основних свобод провела 36 засідань у будівлі Києво-Могилянської академії, де можна було вільно взяти участь будь-кому й подати пропозиції. І навіть домогтися, щоб вони були прийняті – я особисто добився, щоб одна моя поправка пройшла до проекту робочої групи. І це, безперечно, є дуже позитивним”, – коментує Захаров.

Водночас робоча група з питань децентралізації провела тільки три засідання, на які неможливо було потрапити.

“З Адміністрації президента принесли законопроект про зміни до Конституції. Він був надрукований на папері, з ним не дали можливості нікому ознайомитися заздалегідь. Членам комісії надали 20 хвилин,  щоб прочитати документ, після цього за нього проголосували. Так робити не можна. Більше того, члени комісії, які не були присутні на засіданні, так і не отримали цього проекту особисто, і шукали його всюди, щоб хоч подивитися. Після того законопроект був внесений до парламенту, і за два тижні прийнятий без обговорення“, – розповідає правозахисник.

Сутички між мітингувальниками та правоохоронцями, які сталися під Верховної Радою 31 серпня після ухвалення змін до Конституції, на думку Євгена Захарова, є прямим наслідком цієї закритості під час розробки конституційних змін.

Іншим наслідком правозахисник вважає низьку якість цього документу, який попри це планують проголосувати в другому читанні. На думку Захарова, цього робити не можна.

Потрібно чітко розуміти, що особливий статус деяких територій – це зміна конституційного ладу. Це зміна 1-го розділу Конституції. А якщо так, то це має бути прийнято на референдумі, і ніяк інакше, згідно з процедурою внесення змін і доповнень до Конституції“, – зазначає Євген Захаров.

Правозахисник зауважує, що мета цих змін зрозуміла – щоб на сході був мир, щоб не вбивали наших військових та цивільних, але при цьому нехтувати Конституцією та правовою чистотою процедур ніяк не слід.

Стосовно роботи групи з прав людини і основних свобод Євген Захаров зазначив, що багато пропозицій громадських активістів та експертів не були сприйняті, зокрема пропозиції Всеволода Речицького, що представляв Українську Гельсінську спілку з прав людини та Харківську правозахисну групу. Наприклад, до проекту не потрапили право на належне врядування, право на доступ до публічної інформації. Наразі у тексті не передбачено такої дискримінаційної ознаки, як ґендерна ідентичність, а також не прописано право на володіння зброєю з метою захисту себе і своєї родини від смертельних посягань. З цього приводу на початку листопада відбудеться обговорення за участі експертів, зазначає Євген Захаров.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: