“Вимикай свій телефон”: правозахисники, що документують злочини спецслужб на Донбасі, заявили про погрози

Дата: 30 Жовтня 2018
A+ A- Підписатися

Активісти правозахисного центру “Поступ”, які працюють над документуванням незаконних дій правоохоронців на території проведення ООС, повідомили про погрози, що надійшли на їх цілодобову гарячу лінію від чоловіка, який назвався командувачем ООС.

Фрагмент запису телефонної розмови активісти опублікували на своїй сторінці у Facebook.

Увечері 29 жовтня на гарячу лінію з прихованого номеру зателефонував невідомий чоловік, який спочатку представився командувачем ООС, а пізніше “начальником контррозвідки фронту”. Він погрожував оператору центру кримінальним переслідуванням за держзраду, вимагав від нього вимкнути номер та видалити із сайту та в соцмережах оголошення про роботу сервісу. Невідомий також запевняв, що “запеленгував” місцерозташування центру.

“Я знайшов ваш телефон в інтернеті. Там (у повідомленні – ред.) було сказано, що про незаконні дії спецслужб та армії можна вам жалітись… це моя була директива – ввести спецрежим у Краматорську. Вимикай на**й свій телефон!” – чути на записі, який опублікували активісти.

Наразі правозахисники звернулися до керівництва ООС, щоб ті надали офіційні коментарі та підтвердили чи спростували свою причетність до тиску на організацію.

“Правозахисний центр “Поступ” розцінює згаданий телефонний дзвінок як провокацію, спрямовану як проти авторитету сил ООС, так і проти спільних зусиль організацій громадського сектору з відновлення законності у районах, постраждалих від російської збройної агресії, та подальшої розбудови в Україні демократичної правової держави. Сподіваємося, що швидка реакція та компетентна робота поліції, прокуратури та служби безпеки вчергове допоможе дати відсіч негідникам, що паплюжать добре ім’я Збройних сил України, свідомо чи несвідомо діючи в інтересах держави-агресора”, – йдеться в заяві центру.

З останнього звіту, який оприлюднила наприкінці вересня ООН, стало відомо про випадки тримання під вартою без належної реєстрації людей, затриманих за обвинуваченнями, пов’язаними з конфліктом на сході. Один з них стався в місті Красноармійську, коли люди у військовій формі викрали громадянина Росії задля, як вони повідомили, обміну: “Зав’язали йому очі та перевезли в Красноармійське АТП (автотранспортне підприємство – ред.), де він, за повідомленнями, провів два дні, прикований наручниками до залізного ліжка. 18 червня співробітники СБУ запропонували йому два варіанти – або повернутися під варту до СІЗО, або “зникнути”. Його привезли на засідання суду, під час якого він через побоювання погодився, щоб його знов узяли під варту”. 

Також місія ООН задокументувала шість випадків, коли ймовірних або фактичних членів збройних формувань незаконно утримували співробітники СБУ.

“Утримувалися в неофіційних місцях тримання під вартою, поки їхні затримання не були належним чином оформлені. Четверо з вищезгаданих осіб розповіли, що їх піддавали катуванням, жорстокому поводженню, сексуальному насильству і (або) погрозам подальшим фізичним насильством”, – розповіли вони.

ДОВІДКА: правозахисний центр “Поступ” приймає звернення та надає консультаційну підтримку жертвам незаконних дій з боку представників силових структур у зоні проведення Операції об’єднаних сил. Гарячу лінію активісти відкрили 1 квітня цього року. За цей час правозахисникам надійшло 1028 дзвінків, з яких було зафіксовано 187 скарг різного характеру на дії силових структур.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: