Війна є великим викликом у сфері освіти для ромських багатодітних сімей та матерів-одиначок – Ірина Суслова

Дата: 29 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Під час повномасштабної війни РФ проти України ромські багатодітні родини, а також ромські жінки, які самостійно виховують дітей, зіштовхнулися з багатьма труднощами, серед яких – обмежений доступ до офлайн-освіти та відсутність гаджетів.

Про це розповіла представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини Ірина Суслова на конференції “Захист прав ромських жінок під час війни в Україні”, яку організував Ромський жіночий фонд “Чіріклі”. 

Ілюстративне зображення. Фото: UNICEF

“Офіс уповноваженого та департамент, у якому я працюю, здійснює моніторингові візити до закладів освіти, перевіряє укриття на відповідність безпековим умовам, сприяє їх відновленню. Офлайн-освіта – це найкращий варіант для дітей, оскільки вони мають інтегруватися у суспільство, вчитися комунікувати, а онлайн-освіта не завжди дає це”, – розповіла Суслова. 

Другою проблемою, з якою часто стикаються діти з вразливих категорій населення, є відсутність гаджетів. За словами представниці уповноваженого, до їх департаменту часом звертаються багатодітні родини, у яких є лише один телефон, тоді як у декількох дітей одночасно відбуваються онлайн-уроки. Зрештою, як каже Суслова, такі діти не зможуть отримати якісну базову освіту та скласти після цього іспити для вступу у виші. 

“Держава, на жаль, не може допомогти з розвʼязанням цієї проблеми, оскільки наразі немає відповідних програм і можливості здійснити таке забезпечення. Мені здається, що у цьому питанні найкраще комунікувати з міжнародними представництвами, фондами, які сприятимуть закупівлі гаджетів і забезпеченню доступу до освіти кожної дитини”, – підкреслила вона. 

Насамкінець Суслова зазначила, що органи державної влади та міжнародні донори мають також підтримувати розробку відповідних державних програм, враховуючи при цьому пропозиції ромських громадських організацій. Крім того, вона наголосила, що слід покращувати Ромську стратегію задля того, щоб спробувати забезпечити доступ як мінімум до онлайн-освіти. 

Нагадаємо, що у листопаді минулого року Окружний суд у Пряшові задовольнив позов родини ромської дівчинки з села Яровніце, яка подала до суду на Міністерство освіти Словаччини через відсутність доступу до освіти під час пандемії COVID-19, зокрема, через обмежений доступ до інтернету та цифрових технологій. Суд визнав це дискримінацією ромських дівчат. Тепер міністерство має виплатити компенсацію у сумі 3000 євро.

Читайте також: Від освіти та активізму до роботи в Раді Європи: історії ромських жінок Земфіри Кондур та Віоли Попенко

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter