“Відривали нігті та били дверима по голові”: шріланкійські студенти розповіли про перебування в російському полоні

Дата: 18 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Семеро громадян Шрі-Ланки, які перебували в полоні під час окупації Харківщини, розповіли про знущання, які чинили росіяни у катівні захопленого Вовчанська.

Про це повідомив начальник слідчого управління поліції Харківської області Сергій Болвінов.

Шріланкійські студенти, після звільнення з полону окупантів. Джерело: фейсбук-сторінка Сергія Болвінова

“Семеро громадян Шрі-Ланки – жінка та 6 чоловіків на початку повномасштабного вторгнення знаходились у Куп’янську. Вони злякались війни, та вирішили нікуди не виїжджати, а заховатись. У травні вони намагались пішки дійти до Харкова”, – йдеться у повідомленні.

Але на першому ж блокпості армії РФ іноземних студентів затримали окупанти. Їм зв’язали руки, вдягли мішки на голову та відвезли до імпровізованої в’язниці у Вовчанську.

У так званій “в’язниці” шріланкійців тримали у нелюдських умовах та змушували працювати прибиральниками. Жінка перебувала в карцері два місяці.

Крім того, до іноземців застосовували тортури.

“Двом з них відривали нігті, одного били дверима по голові. Оскільки рашисти не спілкуються англійською, то іноземці так і не зрозуміли, що взагалі росіяни від них хотіли і за що їх катували. Єдине, що вони зрозуміли – росіяни під час тортур казали “money”. Судячи з цього, друга армія світу вимагала з затриманих іноземців зі Шрі-Ланки гроші”, – написав Болвінов.

Після деокупації Вовчанська шріланкійські студенти знову вирішили піти до Харкова пішки, по дорозі їх зустрів охоронець готелю, який прихистив та повідомив про це українській поліції.

З іноземцями проводяться слідчі дії, встановлено зв’язок із посольством Шрі-Ланки, потерпілим забезпечено безпеку та належні умови для проживання.

Як відомо, 17 вересня на деокупованій території Харківської області правоохоронці врятували сімох громадян Шрі-Ланки, яких з 7 березня у російській катівні утримували окупанти. 

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

  • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
  • катування і нелюдське поводження;
  • зґвалтування;
  • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
  • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
  • використання населення як “живих щитів”;
  • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
  • викрадення і незаконні арешти цивільних;
  • взяття заручників;
  • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
  • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
  • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
  • використання отруйних речовин;
  • напади на релігійні й культурні установи;
  • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter