Від Парубія вимагають парламентських слухань про напади на журналістів

Дата: 03 Січня 2019
A+ A- Підписатися

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) занепокоєна фізичною безпекою українських журналістів і вимагає від голови парламенту Андрія Парубія слухань. 

Про це йдеться в дайджесті профспілки. 

“В Україні викликає стурбованість питання безпеки журналістів як професійного середовища, так і авторитетних у світі організацій, зокрема Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи медіа. Індекс фізичної безпеки журналістів, який НСЖУ веде разом із партнерськими організаціями, фіксує великий рівень агресії до представників ЗМІ, зокрема жінок, що є особливо обурливим”, – констатує профспілка.

У НСЖУ вказують, що випадків реального покарання нападників на журналістів і редакції майже немає. Безкарність за злочини проти журналістів спостерігається на всіх етапах і рівнях – від села і району до столиці. Слідство зволікає з відкриттям проваджень про напади або взагалі відмовляє. Постійно затягуються або розвалюються розслідування справ.

“Лише одиниці справ доходять до суду і, зрештою, ще менше – закінчуються обвинувальним вироком, що набрав чинності. Політики й високопосадовці дозволяють собі агресивну поведінку щодо журналістів, виправдовують напади на них, а часом і звинувачують у цьому самих представників ЗМІ. Усе це є ознаками системної безкарності за злочини проти журналістів, що ставить під загрозу вільне й незалежне функціонування преси як ключового інституту демократичного суспільства”, – йдеться в повідомленні.

Медійники вважають, що одним з реальних кроків задля зрушення ситуації з мертвої точки є максимальне виведення всіх справ про напади на журналістів у публічну площину з реальними звітами керівників силових структур, приверненням уваги всього українського політикуму та міжнародних партнерів. Найефективнішим майданчиком у НСЖУ вбачають український парламент. 

“Парламентські слухання – це інструмент захисту журналістів, а отже, прав людини, свободи слова і демократії як базових засад європейського цивілізаційного вибору України”, – йдеться в повідомленні профспілки. Його автори нагадують, що таку ініціативу не перший рік просуває НСЖУ як найбільша журналістська організація в державі, однак вона щороку блокується в стінах парламенту.

“Натомість там із дивною і загрозливою регулярністю з’являються законопроекти, що мають на меті обмежити свободу слова, посилити тиск на ЗМІ та журналістів, створити правові передумови для розправи з інакодумцями, сіяти атмосферу страху та ворожнечі. Це не може не викликати стурбованості в журналістському середовищі… НСЖУ вимагає від Голови Верховної Ради України невідкладно внести до сесійної зали ініціативу щодо призначення у 2019 році парламентських слухань щодо фізичної безпеки журналістів в Україні та використати всі наявні політичні й правові важелі для забезпечення результативного голосування з цього питання. Пане Парубій! Виконайте свій обов’язок голови парламенту і поставте це питання на голосування! Доведіть свої слова про підтримку журналістів і свободи слова конкретною справою”, – йдеться в заяві профспілки. 

Нагадаємо, у листопаді експерти ІМІ зафіксували в Україні 18 випадків порушення свободи слова у восьми регіонах. З них 14 випадків – це фізична агресія щодо журналістів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: