Від сьогодні вивезені до Росії українці можуть віддалено оформити посвідчення на повернення до України

Дата: 14 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

14 листопада набирає чинності урядова постанова, що дозволяє українцям, які опинилися за межами батьківщини без документів, оформити необхідне посвідчення для повернення віддалено. 

Про це повідомляє. ZMINA. 

Фото: rivne.media

Посвідчення особи на повернення до України – це 8-сторінковий буклет, який дасть змогу українцям у Росії виїхати через треті країни, зокрема Естонію, Латвію, Литву чи Грузію. 

Раніше його могли видавати лише дипломатичні представництва та консульські установи, яких в Україні на території Росії після початку повномасштабного вторгнення не лишилось.

Тепер органи ДМС оформлюватимуть посвідчення в Україні й передаватимуть його особі, яка цього потребує. Звернутися щодо підготовки посвідчення можуть:

  • один з батьків або інший законний представник особи віком до 18 років;
  • подружжя;
  • повнолітні діти;
  • рідні брати / сестри;

Посвідчення можуть оформити й на підставі офіційного звернення Мінреінтеграції. Документ готуватимуть безоплатно протягом п’яти днів, а діятиме він до трьох місяців. 

Правозахисники поки не знають, чи буде запроваджений експеримент вдалим, однак, наприклад, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова каже, що гнучкість, із якою українська влада реагує на різноманітні виклики збройної агресії, дуже надихає.

“Навіть попри те, що від ідеї експерименту з оформленням посвідчення на повернення особи до України для депортованих осіб до ухвалення постанови минуло кілька місяців, це для бюрократичної системи є доволі оперативним”, – зазначає вона. 

Нагадаємо, що достеменно не відомо, скількох українців депортували до Росії, однак, за даними російських посадовців, йдеться про щонайменше 3 мільйони осіб. 

Президент Володимир Зеленський казав, що Росія депортувала з тимчасово окупованих територій понад 1 мільйон 600 тисяч громадян України. У багатьох з цих людей відібрали документи, а деякі пройшли через фільтраційні табори, де з них знущалися й залякували.

Нещодавно правозахисники з Amnesty International випустили доповідь про те, як росіяни депортували та піддавали фільтрації українців. До прикладу, окупанти не давали цивільним утекти в бік підконтрольних українському уряду територій, іноді буквально відмовляючись випустити людей у потрібному їм напрямку або фізично супроводжували до автобусів, які потім відвозили тих до бойовиків на окуповану Донеччину. 

Фотографія обкладинки: Pierre Crom / Getty Images

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: