Верховна Рада змінює законодавство про психіатричну допомогу
Верховна Рада прийняла у першому читанні закон, який вносить зміни до законодавства у сфері надання психіатричної допомоги з метою приведення його у відповідність до міжнародних норм та європейської практики.
Як зазначено на офіційному порталі Верховної Ради, Закон України “Про внесення змін до законодавчих актів щодо надання психіатричної допомоги” прийнятий у першому читанні 5 жовтня.
У пояснювальній записці до законопроекту сказано, що прийняття законопроекту “сприятиме поліпшенню стану надання психіатричної допомоги та підвищенню соціальної захищеності осіб, які страждають на психічні розлади. Дозволить поліпшити доступ осіб з вадами психічного здоров’я до правосуддя. Попередить випадки нелюдського поводження з недієздатними особами (стерилізація без згоди особи). Дозволить поліпшити якість надання психіатричної допомоги ув’язненим. Попередить заяви громадян до Європейського суду з прав людини проти України”.
Як сказано, законопроект передбачає внесення змін до Закону України “Про психіатричну допомогу”, Основ законодавства про охорону здоров’я, Закону України “Про пенсійне забезпечення”, Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кримінально-виконавчого кодексу України з метою забезпечення прав недієздатних осіб та осіб з обмеженими можливостями.
Автори законопроекту хочуть врегулювати процедури поміщення людей у закриті психіатричні заклади, застосування примусових заходів медичного характеру, надання психіатричної допомоги у місцях позбавлення волі тощо.
Зокрема, це стосується положень щодо обмеження свободи осіб, які страждають на психічні розлади.
Адже згідно з діючим законом “Про психіатричну допомогу” передбачено, що особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна.
Водночас, за положеннями Конвенції про права осіб з інвалідністю особа, яка примусово утримується у психіатричному закладі, повинна мати право на судовий перегляд за її власним бажанням. Конвенція вимагає в першу чергу наявність незалежного правового засобу, за допомогою котрого така особа має можливість постати перед суддею, який визначить законність даного утримання.
Крім того, пропонованими змінами передбачається видалити дискримінуючи норми, що дозволяють стерилізацію недієздатних осіб без їх згоди. Передбачається забезпечити право недієздатних осіб і пацієнтів на доступ до правосуддя та захист від свавілля лікарів-психіатрів при застосуванні примусових заходів медичного характеру. Також законопроектом пропонується врегулювати пільгове пенсійне забезпечення працівників психіатричних закладів.
Нагадаємо, раніше Конституційний Суд визнав примусову госпіталізацію недієздатної людини лише за згодою опікуна неконституційною.