Комітет з нацбезпеки залишив в законі про реінтеграцію Донбасу загрози порушення прав людини – правозахисниця

Дата: 17 Листопада 2017
A+ A- Підписатися

Комітет з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради погодив текст закону про реінтеграцію Донбасу (№7163) до другого читання. Проте в ньому лишились статті, які можуть призвести до порушень прав людини.

Про це повідомляє експертка Центру інформації про права людини Альона Луньова.

Законопроект визнає Росію державою-агресором, а частину територій Донецької та Луганської областей – окупованими. В середу Комітет вже розглядав правки до законопроекту, загалом їх було понад 600. Тоді депутати погодилися майже з усіма правками, запропонованими робочою групою, окрім пропозицій до статті 10.

У згаданій статті членів Комітету занепокоїло те, що територія районів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони точно не визначена, що може призвести до зловживання та штучного збільшення кордонів таких районів, і, як наслідок, суттєвого обмеження права на свободу та особисту недоторканність, а також інші права громадян, гарантовані Конституцією.

Також депутати не погоджувалися із пропозицією надати силовикам у районах здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях додаткові повноваження, а саме:

  • право застосовувати зброю, затримувати і доставляти в органи Нацполіції осіб, що вчинили або вчиняють правопорушення, або інші невизначені законопроектом дії, що перешкоджають діяльності силовиків;
  • здійснювати особистий догляд громадян, огляд речей, транспортних засобів;
  • тимчасово обмежувати чи забороняти рух транспорту;
  • входити (проникати) в житлові приміщення тощо.

Сьогодні перед початком засідання депутат від Блоку Петра Порошенка Іван Вінник у коментарях журналістам заявив, що робоча група суттєво переробила текст 10 статті законопроекту.

Однак, за словами Луньової, наразі стаття так само визначає, що факт перебування силовиків на певній території, межі якої буде визначати Міністерство оборони України, дасть їм можливість застосовувати дуже широке коло повноважень, зокрема, застосовувати зброю у відповідь на будь-які дії, що перешкоджають їхній діяльності.

Наразі Комітет з нацбезпеки і оборони підтримав пропозиції робочої групи та рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроект в цій редакції. Проект закону можуть винести на голосування вже за тиждень.

Окрім цього, Комітет розглядав правки щодо притягнення до відповідальності осіб з “ЛНР” та “ДНР”, які скоюють військові злочини. Комітет також вирішив готувати окремий законопроект щодо надання статусу учасника АТО, повідомляє “Українська правда”.

6 жовтня Верховна Рада підтримала в першому читанні президентський законопроект про реінтеграцію Донбасу.

Проект визначає окремі території в Донецькій та Луганській областях окупованими. Кордон окупованих територій має визначати Міноборони за поданням Генштабу. За громадянами України зберігається право власності на окупованих територіях.

У випадку введення воєнного стану в окремих районах Донецької та Луганської областей та введення воєнної адміністрації, припиняються повноваження обласної, районних і сільських рад на цих територіях.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: