Верховна Рада хоче погіршити процедуру реєстрації громадським організаціям

Дата: 16 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Верховна Рада хоче погіршити процедуру реєстрації громадським організаціям. Прийнятий нещодавно в першому читанні законопроект вимагає купу документів і додаткових витрат на нотаріуса.

Про це розповів у коментарі Центру інформації про права людини співкоординатор руху “Простір свободи” Тарас Шамайда.

Проект закону №2983 “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” є одинм із чотирьох законопроектів, які надає повноваження під час децентралізації. Філософія спрощення для підприємців реєстраційні процедури – нормальна, каже експерт, однак вона позбавляє вибору шляхів легалізації для громадських організацій.

“Протягом двох десятиріч в Україні громадська організація, яка створюєтсья, могла легалізуватись або шляхом реєстрації або шляхом повідомлення. В Україні діють багато громадських організацій, які реєструвались шляхом повідомлення. Засновники писали заяву в нотаріуса і надсилали в Міністерство юстиції або органи юстиції на місцях. Такі організації вносилися в реєстр громадських формувань на рівні з іншими громадськими організаціями. І ніхто не проходв процедуру реєстрації, яка все-таки є дозвільною процедурою за своїм характером”, – пояснює Тарас Шамайда.

Новий закон тепер же зобов’язує реєструватись як юридична особа навіть ті формування, які б не хотіли мати цей статус.

На думку експерта, такий стан речей погіршить становище громадьских організацій, оскільки тепер ті мають подавати величезнку кількість документів.

“Більше того, всі організації, які вже легалізовані шляхом повідомлення, а це ж тисячі організації по всій країні, повинні будуть упродовж 2017 року заново перереєструватися. Цей же ж порядок поширюється і на профспілки, які теж будуть підлягати реєстрації, що суперечить букві Конституції, де говориться, що профспліки не потребують дозволу для своєї діяльності”, – каже Тарас Шамайда.

Експерт вважає, що незручні для громадських організацій норми були пролобійовані, аби нотаріуси отримували більший прибуток.

“Децентралізація й уніфікація процедур є корисними, але не в такий спосіб, коли вони погіршують становище існуючих прав і свобод. Тобто для підприємців та багатьох інших видів організацій – це спрощення, але для ГО, які реєструються шляхом повідомленням – це ускладнення”, – нагадує Тарас Шамайда.

Експерт вважає, що зміни вносити в цей документ буде дуже важко, бо має півтори сотні сторінок і пов’язаний з іншими законопроектами. Адже філософія ініціативи полягає в об’єднанні усіх типів організацій в єдиний реєстр.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: