Верховний Суд визнав законність рішення громади в Костянтинівці про перехід до Київського патріархату

Дата: 01 Березня 2021
A+ A- Підписатися

Верховний Суд скасував попередні рішення судів щодо зміни канонічної належності громади в Костянтинівці на Донеччині. Місцеві жителі з 2018 року судилися, щоб їхнє рішення про підпорядкування Київському патріархату визнали законним. 

Про це повідомив правозахисник Сергій Заєць

Фото: Новинарня

Церкву в місті Костянтинівка на Донеччині почали будувати ще 2011 року, і спочатку зареєстрували її від УПЦ Московського патріархату. Однак у 2015 році жителі громади вирішили добровільно перейти до Донецької єпархії УПЦ Київського патріархату.

“Коли місто звільнили від бойовиків, тоді й вирішили, що хочемо належати до Української помісної церкви”,розповідав настоятель Свято-Стрітенського храму, проієрей Костянтин Кузнєцов.

З рішенням про перехід громади до Київського патріархату не погодився Митрополит Горлівський і Слов’янський Митрофан, який просив суд визнати його недійсним. У позові він зазначав про порушення своїх прав як керівника Горлівської єпархії Української православної церкви, адже всі рішення, які ухвалюють парафіяльними зборами, нібито мають погоджуватися з ним.

Суд першої інстанції задовольнив позов, а згодом з ним погодилися й судді апеляційного суду. Однак громада звернулася до Верховного Суду, який скасував попередні рішення. 

Проієрей Костянтин Кузнєцов, настоятель Свято-Стрітенського храму в Костянтинівці. Фото: Новинарня

“Верховний Суд зазначив, що рішення про зміну канонічної належності зачіпає права виключно членів релігійної громади, яким правлячий архієрей не є, і тому він не має права оскаржувати таке рішення”, – зазначає в себе на сторінці правозахисник Сергій Заєць.

За словами Зайця, який допомагав громаді відстоювати її права в суді, рішення Верховного Суду стало можливим виключно завдяки застосуванню практики ЄСПЛ щодо свободи віросповідання, а також наполегливості відповідача.

Нагадаємо, що в грудні 2018 року в Києві відбувся об’єднавчий собор, на якому створили помісну Православну церкву України, а її предстоятелем обрали митрополита Епіфанія. Вже в січні 2019 року в Стамбулі в резиденції Вселенського патріархату на Фанарі Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив йому томос про визнання канонічної автокефалії ПЦУ. Відтоді низка релігійних громад оголосила про перехід до ПЦУ. 

Згодом Верховна Рада ухвалила закон про регулювання зміни релігійної підлеглості. Цим документом держава, зокрема, визнала право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким чинним в Україні та за її межами релігійним центрам і вільну зміну цієї підлеглості. Задля цього громаді слід зареєструвати нову редакцію статуту або внести до нього зміни. 

Фотографія обкладинки: Новинарня 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: