Верховний Суд відмовився переглядати справу довічника Панасенка

Дата: 23 Лютого 2021
A+ A- Підписатися

Велика палата Верховного Суду відмовилася відкривати провадження за заявою засудженого до довічного позбавлення волі Володимира Панасенка. Чоловік, якого, на думку правозахисників, відправили за ґрати за сфабрикованою справою, просив суддів переглянути рішення Вінницького міського суду та ухвалу Апеляційного суду Вінницької області щодо відмови в його достроковому звільненні на підставі Європейської конвенції та Конституції.

Про це з посиланням на ухвалу повідомив на сторінці у фейсбуку правозахисник Вадим Човган

Володимир Панасенко. Фото: Харківська правозахисна група

У вересні 2008 року Апеляційний суд Львівської області засудив Панасенка до довічного позбавлення волі. Покарання чоловіку призначили за сукупністю злочинів, серед яких були замах на вбивство, вчинене на замовлення, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, способом, небезпечним для життя багатьох осіб, та організація вбивства неповнолітньої дівчини.

Адвокати Панасенка та низка правозахисників уже понад 10 років вважають, що справу проти чоловіка сфальшували. За словами рідних, до фабрикування справи причетний колишній старший слідчий у прокуратурі Львівської області Роман Шарко, який і вів справу Панасенка. Донька довічника звинувачувала правоохоронця, зокрема, у підробленні протоколів допиту батька, погрозах свідкам та фігурантам справи, а також свідомому приховуванні обставин, які б виправдовували Панасенка. 

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова з трибуни парламенту називає засудження Панасенка незаконним, 2012 рік

Панасенко подавав скаргу до Конституційного Суду щодо положень Кримінального кодексу, які унеможливлюють дострокове звільнення для довічників, проте судді відмовляли йому

За словами Човгана, новим рішенням судді Верховного Суду підтвердили, що не розв’язуватимуть проблему довічного позбавлення волі.

“На думку Великої палати, розв’язувати цю проблему має законодавча влада. Судова влада тут ні при чому”, – зазначив він. 

Рішення, як наголошує Човган, ухвалили попри те, що Європейський суд з прав людини вже декілька разів визнавав українське довічне позбавлення волі порушенням прав людини. Останнє відоме рішення винесли в грудні минулого року в справі “Лопата та інші проти України”, що стосувалася 24 довічників, зокрема й Панасенка. 
 
В ухвалі судді Верховного Суду вказали, що ЄСПЛ у рішенні в справі “Лопата та інші проти України”, констатуючи порушення Конвенції про права людини, зазначив, що Конвенція не забороняє засуджувати людей до довічного позбавлення волі за особливо тяжкі злочини, однак у в’язнів має бути як реальна перспектива звільнення, так і можливість перегляду вироку. 
 
Фото: з відкритих джерел

“У рішенні міжнародної судової установи, яке Панасенко зазначає як підставу перегляду, ЄСПЛ констатовано законодавчу прогалину в українському законодавстві, яку належить подолати шляхом вжиття заходів загального характеру, тобто запровадження в Україні процедур, які б забезпечували можливість звільнення або дострокового звільнення осіб, засуджених до довічного ув’язнення, на основі оцінки того, чи існують законні пенологічні і Пенологія – розділ кримінально-правової науки, що на емпіричній основі розглядає покарання як соціально-правове явище, його сутність, зміст, ознаки, властивості, мету й ефективність окремих видів покарання в запобіганні злочинності. підстави для їх тривалого ув’язнення, до яких належить: покарання, стримування, захист громадськості та реабілітація”, – йдеться в рішенні.

Нагадаємо, що Україна перебуває на першому місці серед 50 європейських країн за кількістю довічно ув’язнених людей, які не мають перспективи звільнення. У країні таких налічили 1541.
 
Річ у тім, що в українському законодавстві наразі немає механізму дострокового звільнення довічно засуджених. Відбувши 20 років покарання, вони можуть лише звернутися до президента з проханням про помилування. У такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі.
 
Уже не перший рік у парламенті лежить законопроєкт №2033а, який має впровадити механізм перегляду справ невинно засуджених. Також на початку 2020-го на розгляд Ради внесли проєкт закону, який мав дозволити особам, яких до набрання чинності кодексу засудили до довічного позбавлення волі, ініціювати перегляд їхніх вироків. Однак документ зняли з розгляду в лютому поточного року. 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter