Верховний суд відхилив скаргу щодо виграної справи, яка стосувалася дискримінації трансгендерної жінки на роботі в Польщі
Верховний суд на закритому засіданні відхилив скаргу, що подав генеральний прокурор Збігнєв Зіобро на рішення окружного суду у Варшаві, в якому трансгендерна жінка виграла справу в компанії, яка дискримінувала її через гендерну ідентичність.
Про це пише видання “Noizz”.
Джоанна Желек – трансгендерна жінка, яка під час влаштування на роботу портьє в охоронну компанію зазнала прямої дискримінації та переслідувань з боку роботодавця. Під час пошуку роботи Джоанна ще не здійснила офіційного юридичного переходу – у її документах усе ще містилися дані чоловічої статі. Після успішного проходження співбесіди компанія позбавила її вибору уніформи, надавши їй лише чоловічу форму.
29 вересня 2020 року Окружний суд у Варшаві ухвалив історичне рішення в справі Желек. У своєму рішенні суд підтвердив, що жінка зазнала прямої дискримінації та переслідувань з боку свого роботодавця, оскільки після успішного проходження процесу найму компанія позбавила її права вибору форменого одягу, поставивши її подальше працевлаштування під питання через виконання роботи в чоловічій формі. Це сталося попри те, що в день її найму їй призначили жіноче вбрання.
Після перемоги Желек прокурор Збігнєв Зіобро приєднався до розгляду справи та намагався оскаржити рішення, але його скарга нічого не дала. Верховний суд підтвердив, що трансгендерні люди захищені від дискримінації під час працевлаштування на основі закону про рівне ставлення.
“Перемога Джоанни Желек назавжди встановлює стандарт захисту та ставлення, на яке трансгендерні люди можуть розраховувати від своїх роботодавців”, – прокоментував адвокат міжнародної організації “Кампанія проти гомофобії” Павел Кнут.
Закон про рівне ставлення (закон про імплементацію деяких постанов Європейського Союзу щодо рівного ставлення) імплементує директиви ЄС, які є ключовими для антидискримінаційного законодавства, наприклад у сфері зайнятості. Рішення суду стало проривом: це перша справа в Польщі, в якій польський суд підтвердив, що трансгендерні люди захищені від дискримінації за ознакою статі під час працевлаштування.
Нагадаємо, що ще у 2015 році Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про права трансгендерних людей. Резолюція закликає держави-члени Ради Європи внести гендерну ідентичність до переліку захищених ознак в антидискримінаційному законодавстві та законах, що стосуються злочинів на ґрунті ненависті.
Крім того, ПАРЄ вимагає забезпечити швидку, прозору і доступну процедуру юридичного визнання гендеру, засновану на самовизначенні самих трансгендерних людей, без обмеження доступу за якимись характеристиками.