Верховний суд США зобовʼязав виплатити підрядникам USAID кошти за надані послуги
Верховний суд США зобов’язав виплатити підрядникам USAID кошти за виконану роботу.
Про це повідомляє Bloomberg.

Суд відхилив запит адміністрації Дональда Трампа щодо скасування рішення нижчої інстанції, яке вимагало негайного розподілу до 2 мільярдів доларів, заборгованих підрядникам за вже виконані роботи. Судді більшістю голосів постановили, що федеральний суддя повинен встановити новий термін виплати, оскільки попередній уже минув.
До більшості ввійшли головний суддя Джон Робертс і суддя Емі Коні Барретт, а також троє ліберальних суддів. Четверо суддів – Семюел Аліто, Кларенс Томас, Ніл Горсач і Бретт Кавано – висловили незгоду. Аліто зазначив, що його шокувало це рішення.
Гуманітарні організації наголосили на критичній необхідності отримання цих коштів. Вони стверджують, що замороження фінансування ставить під загрозу сотні проєктів, змушує партнерські організації USAID звільняти або відправляти у вимушені відпустки тисячі американських працівників і наражає на небезпеку людей, які залежать від цієї допомоги.
Рішення Верховного суду, як зазначає Bloomberg, свідчить про його готовність стримувати надмірне розширення влади Трампа, зокрема щодо його прагнення скоротити витрати навіть у сферах, на які Конгрес уже виділив кошти. Також суд продемонстрував підтримку суддів нижчих інстанцій, які вважають, що дії адміністрації можуть суперечити закону.
Це перше вагоме рішення суду щодо фінансової політики Трампа з моменту його інавгурації. Проти його адміністрації вже подали понад 100 судових позовів з вимогами обмежити її повноваження.
Минулого тижня окружний суддя Амір Алі зобов’язав адміністрацію виплатити кошти за роботи, виконані до 13 лютого, протягом 36 годин. Він ухвалив це рішення після того, як гуманітарні організації надали докази, що уряд не виконує його попереднє розпорядження про розмороження виплат.
Юридична команда Трампа відповіла Верховному суду, що не може виконати це рішення в настільки стислий термін. Водночас адміністрація звільнила або відправила у відпустку тисячі співробітників USAID – установи, яка відповідає за більшість суперечливих коштів.
Суддя Алі, призначений на посаду Джо Байденом, цього тижня також розгляне питання щодо можливого довгострокового блокування замороження виплат. Гуманітарні організації також прагнуть заборонити Білому дому демонтувати USAID, щоб не перешкоджати обробленню платежів і відновленню грантів та контрактів.
У Верховному суді виконувачка обов’язків генерального соліситора США Сара Гарріс повідомила, що уряд уже почав здійснювати індивідуальні виплати та вирішив зберегти 500 контрактів USAID, одночасно скасувавши 5 800. Державний департамент, за її словами, залишає чинними 2 700 контрактів і розриває 4 100.
Гарріс наголосила, що замороження фінансування припинено, а Держдепартамент і USAID майже завершили перегляд усіх контрактів, залишивши чинними тисячі з них, що робить початкову скаргу гуманітарних організацій безпідставною.
Держдепартамент поки що не прокоментував цієї ситуації.
Гуманітарні організації різко розкритикували твердження адміністрації, що швидкі виплати неможливі, і звинуватили її в навмисному зволіканні. Вони наполягли, що суддя Алі діяв у межах своїх повноважень, забезпечуючи дотримання тимчасового судового припису, який уряд порушував протягом майже двох тижнів.
Раніше суддя Робертс тимчасово зупинив рішення Алі, щоб дати Верховному суду час розглянути запит Трампа щодо повного його скасування.
Це рішення ухвалили на тлі масштабного перегляду зовнішньої політики США. Адміністрація Трампа скасувала низку контрактів на іноземну допомогу та продовжує демонтаж USAID, яке у 2023 році керувало бюджетом у 43 мільярди доларів і мало 10 тисяч співробітників. З моменту приходу Трампа до влади тисячі працівників агентства звільнили, відправили у відпустку або відкликали із закордонних відряджень.
Позивачі в справі наголошують, що, заморожуючи кошти, виділені Конгресом, адміністрація порушує принцип поділу влади, закріплений у Конституції США, а також федеральний закон, що регулює діяльність адміністративних агентств.
Нагадаємо, що 75% опитаних організацій громадянського суспільства України (ОГС) активно шукають альтернативні фінансові ресурси після припинення допомоги від Агентства США з міжнародного розвитку.